Jeśli to czytasz, to znaczy, że w Twoim mózgu doszło do procesu recyklingu. To dobrze – inaczej nie byłbyś w stanie nauczyć się płynnie czytać ani dobrze liczyć. Nasze mózgi to spadek po przodkach, którzy zmagali się z innymi wyzwaniami, a trwałe zmiany w ich budowie zachodzą zbyt wolno, by najnowsze zjawiska kulturowe znalazły w nich swoje odbicie.

Copernicus Festival 2025
Uchylamy rąbka tajemnicy – Copernicus Festival 2025
Jeśli to czytasz, to znaczy, że w Twoim mózgu doszło do procesu recyklingu. To dobrze – inaczej nie byłbyś w stanie nauczyć się płynnie czytać ani dobrze liczyć. Nasze mózgi to spadek po przodkach, którzy zmagali się z innymi wyzwaniami, a trwałe zmiany w ich budowie zachodzą zbyt wolno, by najnowsze zjawiska kulturowe znalazły w nich swoje odbicie. Tegoroczny gość Copernicus Festival, Stanislas Dehaene, pisze: „...cała rozmaitość ludzkiej kultury musi zmieścić się w ramach ograniczeń narzuconych przez naszą neuronalną naturę”. To on przedstawił hipotezę recyklingu neuronów, która zakłada, że istniejące struktury są zdolne do wyspecjalizowania się w pełnieniu nowych funkcji – i że dzięki temu jesteśmy w stanie opanowywać nowe umiejętności, w tym czytania.
Czy niezwykła plastyczność naszych mózgów jest supermocą, która pozwala nam marzyć o rozwiązaniu największych zagadek wszechświata? I jak powinien wyglądać system nauczania zgodny z najnowszymi doniesieniami neuronauki? Do zadania tych i wielu innych pytań stworzymy przestrzeń podczas tegorocznego Copernicus Festival: Tajemnica, który potrwa od 20 do 25 maja w Krakowie. Będziemy gościć wybitnych naukowców i specjalistów, a ich wykłady pozwolą słuchaczom zrozumieć odkrycia, które poszerzyły horyzonty naszego poznania i pozwoliły zajrzeć tam, gdzie kryją się największe sekrety. Po raz kolejny postaramy się udowodnić, że w epoce informacyjnego przesytu jesteśmy oazą wiedzy pozbawioną zbędnej sensacyjności, ale pełną pogłębionej refleksji.
Oprócz Stanislasa Dehaene’a podczas tegorocznej edycji wystąpi Terry Sejnowski – wybitny neurobiolog i informatyk, którego prace nad sieciami neuronowymi stały się fundamentem rozwoju aplikacji opartych na uczeniu maszynowym takich jak ChatGPT. Ponadto Zuzana Hofmanová zdradzi jak daleko możemy sięgnąć w przeszłość i jak wiele możemy dowiedzieć się o naszych przodkach z odnalezionych kości, Ruth Durrer przybliży nam stan wiedzy o ciemnej energii, która, choć wymyka się definicjom, odgrywa kluczową rolę w istnieniu Wszechświata, a Klaus Zuberbühler odkryje przed nami tajemnice małpiego języka, nie unikając pytań o ich podobieństwo do nas samych.
Nie mamy złudzeń, że którąś z tajemnic uda się nam w tym roku ostatecznie rozwikłać. Jesteśmy jednak przekonani, że zdołamy pokazać ich piękno – dlatego serdecznie zachęcamy, by podziwiać je razem z nami. Copernicus Festival: Tajemnica, 20-25 maja w Krakowie.
Zapraszamy na www.copernicusfestival.com