zycie-to-ruch-polski-film-biologiczny-na-styku-nauki-i-sztuki

Życie to ruch. Polski film biologiczny – na styku nauki i sztuki

Przegląd filmowy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Czas trwania: kwiecień–czerwiec 2022
Kurator: Michał Matuszewski
Koordynatorka: Aleksandra Jeglińska

Tytuł przeglądu zapożyczony jest z jednego z filmów Karola Marczaka – pioniera i mistrza polskiego kina przyrodniczego, biologicznego i naukowego. Twórcy zapominanego, podobnie jak całe – bardzo prężne do lat 90. XX wieku – środowisko filmu edukacyjnego. W Życie to ruch Marczaka skupiają się wątki i problemy, które przyświecają naszemu przeglądowi: napięcie między sztuką i medium filmowym a naukami ścisłymi oraz wynikające z niego ogólne pytania filozoficzne. Filmy biologiczne, powstające już w latach 40. XX wieku, chociaż tworzone były w celach badawczych oraz popularnonaukowych, chcemy wpisać w tradycję filmu awangardowego i eksperymentalnego. To właśnie kino naukowe wymuszało ciągłe poszukiwania formalne – zarówno na poziomie treści, jak i techniki filmowej. Celem twórców, tak samo jak artystek i artystów awangardowych, było znalezienie nowych sposobów opowiadania o świecie i przesunięcie granicy tego, co można pokazać za pomocą mediów wizualnych. Filmowcy tworzący filmy biologiczne od początku poszukiwali artystycznych środków do wyrażania treści naukowych, doskonale rozumiejąc problemy, które się z nimi wiążą – np. czy da się pogodzić prawa filmowego opowiadania (narrację, historię, skróty) z wymaganiami nauk ścisłych (np. obiektywność, mierzalność).

Kwestię tę można jednak odwrócić i zadać pytanie: jak medium filmowe i praktyki artystyczne wpływają na metody nauk ścisłych? Jednym z najważniejszych tematów projektu będzie zatem kwestia oceny wartości artystycznej i zmieniających się jej kryteriów oraz wzajemne wpływy praktyk naukowych i artystycznych. Odpowiedzi na te pytania – aktualne dziś szczególnie na polu bioartu oraz art&science – poszukamy w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.

Jednym z bohaterów przeglądu będzie Karol Marczak, który już w latach 20. minionego wieku zapisał się w historii kina jako wynalazca. Autor przełomowych jak na swoje czasy filmów, takich jak Rozwój zarodka ptaka czy Praca serca zarodka troci. Po 1945 roku był pionierem filmu biologicznego w Polsce, aż do lat 70. rewolucjonizując jego formy i techniki. W twórczości Marczaka, ale także jego kolegów i koleżanek realizujących filmy w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, często pojawiają się kluczowe kwestie nie tylko dla kina (popularno)naukowego, ale i teorii kina w ogóle, np. problem ruchu i czasu oraz możliwości ukazania życia i paradoks ciągłego uśmiercania – zarówno naukowych preparatów, jak i życia w klatce filmowej (co jest widoczne choćby w filmie Karola Marczaka Życie to ruch z 1960 r.).

W czasie przeglądu zostaną zaprezentowane filmu, które nie były pokazywane od kilkudziesięciu lat. Zestawione zostaną ze współczesnymi pracami na styku sztuki, filmu i biologii. Jedną z takich artystek jest Urszula Zajączkowska – botaniczka twórczo komentująca stosowanie filmu jako narzędzia naukowego w badaniach nad roślinami.

Pierwszy pokaz w ramach przeglądu odbędzie się 27/04/2022 o 20:00 – polskie filmy biologiczne Karola i Marty Marczaków:
Więcej informacji: u-jazdowski.pl/kino/repertuar/zycie-to-ruch/polskie-filmy-biologiczne-marczakowie

Więcej informacji o przeglądzie filmowym na stronie
u-jazdowski.pl/kino/repertuar/zycie-to-ruch

Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Przegląd filmowy finansowany ze środków
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy
Wytwórnia Filmów Oświatowych, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Art Cinema CICAE, Europa Cinemas

Partnerzy medialni
Filmweb, Czasopismo EKRANY, Aktivist, TVP Kultura, GoOut, Radio Kolor

Życie to ruch. Polski film biologiczny – na styku nauki i sztuki

Życie to ruch. Polski film biologiczny – na styku nauki i sztuki

Materiały prasowe
u-jazdowski.pl/press-room/komunikaty-prasowe/kino/zycie-to-ruch

VOD

Informacje kulturalne, 26.09.2022

Informacje kulturalne, 25.09.2022


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE