fangor-sztuka-ksiazki-the-art-of-the-book

Fangor. Sztuka książki / the art of the book

Wystawa jest drugą odsłoną prezentacji kolorowych prac Wojciecha Fangora, ale w zminiaturyzowanej wersji. Prezentowane rysunki powstały podczas przygotowania albumu do retrospektywnej wystawy w Galerii aTAK w 2007 roku.
Ekspozycją tą pragniemy uczcić przyszłoroczne stulecie urodzin Artysty.

Pod każdym względem jest to wyjątkowa odsłona twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. Przedmiotem wystawy jest projekt albumu wydanego w 2007 roku przez Galerię aTAK i Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej - Fangor. Prace na papierze w kolorze, wyróżnionym w tym samym roku nagrodą w 48. konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku", organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Zobaczymy warsztat artysty, który zawsze skrupulatnie realizował swoje projekty, dbając o najdrobniejszy detal na różnych etapach pracy. Przygotowując się do wydania albumu, Wojciech Fangor wykonał miniaturowe repliki swych prac - w sumie ponad 300 rysunków! Powtarzają one jego kompozycje z lat 1948-2006. Rysunkowe miniatury nanosił bezpośrednio na wycięte karty niewielkiego formatu książki, bądź też na nie naklejał.
W tej mikroskali artysta perfekcyjnie zawarł ideę swojego pomysłu na album. Powtarza on niezwykle wiernie układ i kolorystykę projektu.
Możliwość porównania obu tych bytów, projektu i zrealizowanej książki, jest okazją do skonfrontowania się z faktem odchodzenia pewnej epoki, gdy praca nad książką, a książką artystyczną w szczególności, była twórczym, manualnym wyzwaniem.

Prześledzimy – w skrócie – rozwój sztuki Wojciecha Fangora i jej różne okresy, od socrealistycznych, niepoprawnych formalnie początków, po fascynację op-artem i późniejszy powrót do figuratywności w różnych konwencjach.

Kurator: Jerzy Wojciechowski

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11 lok. 38 (4 piętro)
00-052 Warszawa
Galeria czynna:
wtorek i czwartek: 11-18; sobota: 11-16

Wystawa otwarta: 9 grudnia 2021 – 26 lutego 2022

Wystawa

Wystawa "Fangor. Sztuka książki / the art of the book"

strona www wydarzenia: atak.art.pl/pl
link do Facebooka: facebook.com/galeria.atak

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE