wystawa-and-will-happen-again-teresy-i-andrzeja-welminskich

Wystawa „and will happen again.” Teresy i Andrzeja Wełmińskich

„and will happen again.” Teresy i Andrzeja Wełmińskich to wystawa, która zgodnie z myślą Kantora i jego estetykami przetwarza „rzeczywistość najniższej rangi" w instalację anektującą w pełni przestrzeń ekspozycyjną. Jest opowieścią o wiecznym powrocie – nieustannym dzianiu się tego samego. O schyłkowym czasie, który trwa w pętli, gdzie każdy indywidualny koniec jest jednocześnie nowym początkiem – choć w ramach tej cyrkularności znane nam porządki ulegają zachwianiu.

„and will happena again." to również przestrzeń działań performatywnych, dzięki którym w rzeczywistości wystawy to, co jest przyszłością, staje się również przeszłością. Dziecięca zabawka urasta do rozmiarów dorosłego człowieka. To, co zazwyczaj jest na wierzchu, pozostaje ukryte. Realizacja Wełmińskich funkcjonuje w „wiecznym pomiędzy”, przez co jest jednocześnie nie-wystawą i nie-teatrem.

Praca Teresy i Andrzeja Wełmińskich zamyka tegoroczny program wystaw Cloakroom, jako jego domknięcie i niejako klamra kompozycyjna. Przeplatające się, uzupełniające i dialogujące w poprzednich wystawach powiązania z twórczością Tadeusza Kantora osiągają najbardziej bezpośrednie wyrażenie, które staje się jednocześnie podsumowaniem pierwszej edycji nowego programu wystawienniczego Cricoteki.

Wybrana na otwarcie wystawy „and will happen again.” data 8 grudnia nie jest przypadkowa. To nie tylko rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Tadeusza Kantora – ale także dzień, w którym od lat odbywało się symboliczne spotkanie aktorów Teatru Cricot 2 z reżyserem. Niestety od 2020 roku, w którym pandemia pokrzyżowała plany organizatorów, przy ulicy Kanoniczej nie stają już „Żywe Pomniki” w wykonaniu artystów Teatru. Po rocznej przerwie Cricoteka rozpoczyna nową tradycję i etap w historii instytucji, 8 grudnia zapraszając na prezentację prac artystów i artystek bliskich Kantorowi.

W tym dniu Cricoteka zaprasza również na bezpłatne zwiedzanie. Na zwiedzających czekać będą m.in. nagrodzone wystawy „Wpół do jutra” Roberta Kuśmirowskiego czy stała ekspozycja „Tadeusz Kantor. Widma”.

Wernisaż: 8 grudnia, godzina 18.30
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków


Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, NN6T, Radio Kraków, TVP Kraków, TVP Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wystawa realizowana ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa

Wystawa „and will happen again.” Teresy i Andrzeja Wełmińskich

Wystawa „and will happen again.” Teresy i Andrzeja Wełmińskich

 cricoteka.pl/pl/and-it-will-happen-again-teresa-i-andrzej-welminscy-program-wystaw-cloakroom

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE