75-lat-pwm-wielkie-spotkania-juz-za-nami

75 lat PWM: „Wielkie spotkania” już za nami

To było wielkie spotkanie dawnego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, a przede wszystkim melomanów ze znakomitą muzyką na żywo. Za nami jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, którym Oficyna świętowała 75 lat działalności.

„Jubileuszowy koncert Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz płyta GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS to spotkanie różnych światów i dowód, że PWM to nie tylko Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, ale także spojrzenie z szerszej perspektywy na twórczość wielkich klasyków oraz wywiedzenie z niej tego, co może być atrakcyjne także dla współczesnego słuchacza. To może być dla wielu wstęp do muzyki klasycznej. Istotne jest dla nas wprowadzanie odbiorców w ten świat, będący rdzeniem działalności PWM-u”, mówił dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM w rozmowie z Pawłem Siwkiem w „Poranku Dwójki”, zapowiadając koncert „Wielkie spotkania”.

W programie jubileuszowego koncertu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znalazły się utwory zarejestrowane na płycie GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS. Dzieła wielkich mistrzów polskiej muzyki klasycznej w reinterpretacjach współczesnych twórców spoiła AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Występy Krzysztofa Herdzina, Adama Pierończyka, a także Adama Sztaby z Igorem Herbutem i Adama Bałdycha wraz z Marcelem Comendantem i Łukaszem Ojdaną publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Koncert nie był jedynym wydarzeniem tego wieczoru. Tego dnia trafił także do sprzedaży najnowszy krążek od ANAKLASIS – winyl GREAT ENCOUNTERS. Była także okazja do otrzymania autografów oraz indywidualnej rozmowy z artystami, których utwory zostały zarejestrowane na płycie, a także do wysłuchania ich impresji na temat projektu podczas pokoncertowego spotkania, które poprowadził Jacek Hawryluk.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jest ono bardzo świeże, ale jak będzie istotne – to pokażą najbliższe lata”, mówił podczas spotkania Marek Moś w imieniu swoim oraz AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. „Dzisiejszy koncert był niezwykle różnorodny i, mam nadzieję, ciekawy dla słuchaczy. Zestawienie tych utworów obok siebie daje spektrum tego, czym może być dzisiaj muzyka współczesna. Jej język jest niezwykle bogaty, niezwykle różnorodny. To zawsze i dla mnie, i dla muzyków orkiestry jest coś wyjątkowego spotkać i współpracować z wybitnymi artystami, kompozytorami. To nas buduje”.

Podczas wydarzenia w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała swój krakowski wernisaż wystawa z okazji 75-lecia PWM-u. W sposób wizualnie atrakcyjny i przystępny przedstawia ona skomplikowany i złożony proces wydawniczy publikacji nutowych. Krok po kroku wyjaśniane są wszystkie etapy prac zespołu Wydawnictwa: od momentu, w którym twórcy przekazują swoje kompozycje do Oficyny, przez wszystkie etapy redakcji, korekt, składu, projektowania graficznego, weryfikacji prawnych i finansowych, po produkcję drukarską i cyfrową oraz dystrybucję gotowych publikacji, aby mogły one trafić w należytej formie do użytkowników. Po koncercie wystawa została przeniesiona na Powiśle 11 w Krakowie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października.

Koncert „Wielkie spotkania” był objęty honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ANAKLASIS, KBF, Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, „Ruch Muzyczny”, Culture.pl

Wielkie spotkania, fot. Paweł Stelmach

Wielkie spotkania, fot. Paweł Stelmach

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”.
Więcej: pwm.com.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE