xii-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-w-radziejowicach

XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Blisko stu wybitnych artystów wystąpi podczas XII Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który odbędzie się w Domu Pracy Twórczej w podwarszawskich Radziejowicach już na początku wakacji, w dniach 27 czerwca – 4 lipca 2021 roku.

Będzie można tu usłyszeć takich wykonawców, jak Roby Lakatos (skrzypce), Jenö Lisztes (cymbały), Paolo Pandolfo (viola da gamba), Paweł Kowalski (fortepian), Jarosław Żołnierczyk (skrzypce) czy Ewa Leszczyńska (śpiew, fortepian). Przed publicznością wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Warsaw Harmony, Piotr Baron Quintet i Jagodziński Trio.

Koncerty inaugurujący oraz zamykający Festiwal związane są z obchodami Roku Ludwiga van Beethovena, dla uhonorowania 250. rocznicy urodziny kompozytora przypadającej w 2020 roku.

Podczas ośmiu festiwalowych dni melomani będą mogli usłyszeć muzykę niezwykle zróżnicowaną. Pojawią się utwory Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, ale też Emila Młynarskiego, Vincenzo Belliniego, Szymona Laksa czy Mikołaja Góreckiego. Nie zabraknie znanych kompozycji w zupełnie nowych aranżacjach, pojawią się m.in. utwory Zbigniewa Wodeckiego w wersji jazzowej.

Jedną z wyjątkowych gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu będzie Roby Lakatos, węgierski skrzypek pochodzenia romskiego, wirtuoz poruszający się biegle w rozmaitych stylistykach, od klasyki po jazz i muzykę ludową. Gratką dla melomanów będzie także występ Paolo Pandolfo, włoskiego mistrza violi da gamba, który przybliży słuchaczom świat muzyki dawnej. Z kolei Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus poprowadzi jej założycielka, Agnieszka Duczmal, znakomita dyrygentka, która występowała na największych scenach świata i koncertowała z wybitnymi muzykami klasycznymi i jazzowymi. Na radziejowickiej scenie pojawi się też Andrzej Jagodziński, uznany na całym świecie pianista jazzowy.

Program tegorocznego Festiwalu został wzbogacony o występy utalentowanych artystów młodego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne w kraju i na świecie. Wystąpią oni m.in. na koncertach realizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz z Akademią Operową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Dwanaście koncertów składających się na XII edycję Festiwalu będzie można wysłuchać na żywo. Odbędą się one na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, częściowo w Nowym Domu Sztuki, częściowo w specjalnie przygotowanym namiocie festiwalowym.

Organizatorem tej uznanej imprezy artystycznej jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Partnerami XII edycji Festiwalu są: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Teatr Wielki – Opera Narodowa, PianoSalon RIFF - Steinway&Sons, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Z.A.W. STOART, Geotermia Mazowiecka S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Żyrardowa i Gmina Radziejowice.

Patroni medialni Festiwalu to: TVP Kultura, Polska Agencja Prasowa, Radio dla Ciebie, Radio Fama, Radio Bogoria, Jazz Forum, Życie Żyrardowa i kwartalnik LAMetD – la Mode etla Diplomatie.

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyć będą wystawy: Jerzy Waldorff – fotografie nieznane, na której będą prezentowane będą prace Andrzeja Świetlika, Bałkańskie DNA, cykl zdjęć Artura Pawłowskiego poświęconych Festiwalowi Trąbek Guča, który rokrocznie odbywa się na Bałkanach oraz Życie jednego muzyka – Stanisław Wisłocki – wystawa w stulecie urodzin artysty. Grafikę na potrzeby Festiwalu przygotował sam Józef Wilkoń, artysta od lat zaprzyjaźniony z Radziejowicami.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc (rezerwacje@palacradziejowice.pl).

Więcej informacji na temat wydarzenia:
www.palacradziejowice.pl
facebook.com/palacradziejowice

Link do teasera na YouTube: youtube.com/watch?v=ha8N6njbXYg

XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

XII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach to znane i cenione wydarzenie muzyczne. Zainaugurował je Jerzy Waldorff, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, wieloletni rezydent radziejowickiego Pałacu, rozpoczynając w 1997 roku cykl koncertów „Letnie spotkania ze sztuką w Radziejowicach”. Ich kontynuacją jest Festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku.

Początkowo koncerty były organizowane w tutejszym Pałacu, szybko jednak przestrzeń ta okazała się niewystarczająca dla wszystkich zainteresowanych udziałem w muzycznej uczcie. W kolejnych latach koncerty przeniesiono do Nowego Domu Sztuki, znajdującego się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego, ale i to miejsce nie mogło pomieścić wszystkich melomanów. Obecnie koncerty odbywają się zarówno w Nowym Domu Sztuki oraz w plenerze – w specjalnie przygotowanym i odpowiednio nagłośnionym namiocie festiwalowym. W ostatniej edycji z 2019 roku udział w Festiwalu wzięło kilka tysięcy osób.

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach to państwowa instytucja kultury. Miejsce to tętni życiem, co roku odbywa się tu ponad sześćdziesiąt wydarzeń artystycznych. Goście mają okazję uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej i jazzowej, spektaklach i wystawach. Odbywają się tu również kursy mistrzowskie dla instrumentalistów i wokalistów, we współpracy m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Radziejowice odwiedzają artyści podejmujący tu nowe wyzwania zawodowe. Na dwudziestu sześciu hektarach znajduje się Pałac, Zamek, Dwór Modrzewiowy, Willa Szwajcarska, Kuźnia, Czworaki, budynek Katharsis i Nowy Dom Sztuki.

Na terenie parku znajdują się galeria rzeźby z pracami wybitnych artystów polskich i europejskich. Zwiedzający Pałac podziwiać mogą galerię obrazów Józefa Chełmońskiego.

Zakładka o festiwalu: palacradziejowice.pl/xii-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-w-radziejowicach

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE