filharmonia-slaska-zaprasza-na-widownie

Filharmonia Śląska zaprasza na widownię!

Filharmonia Śląska przygotowała szeroką ofertę koncertową, zapraszając wszystkich tych, którzy po długiej przerwie od koncertów na żywo spragnieni są bezpośredniego odbierania muzyki.
Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Pierwszy koncert z udziałem publiczności odbędzie się 21.05. Wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza.W programie nie zabraknie dzieł zachwycających nie tylko bogactwem brzmienia, ale również wieloma odniesieniami do folkloru. Zabrzmią: Serenada na szwedzkie tematy ludowe M. Brucha, „Pelimannit” E. Rautavaary, „Melodie ludowe” W. Lutosławskiego oraz Divertimento na orkiestrę smyczkową B. Bartóka. Tydzień później, 28.05, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez swojego szefa, Yaroslava Shemeta, wykona słynne „Planety” G. Holsta. To widowiskowe dzieło poprzedzą dwa utwory, w których solo na harfie wykona Agnieszka Kaczmarek-Bialic: prawykonanie „Świtu” O. Leonowej oraz Concertino in Jazz É. Deltoura. Filharmonia nie zapomina o najmłodszych melomanach i 30 maja, na chwilę przed ich świętem, zaprasza na „Dzień Dziecka w bajkowej krainie muzyki” – koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pełen znanych piosenek dla dzieci.

Czerwiec rozpocznie się TAURON EKO Koncertem z udziałem skrzypka Piotra Pławnera, który 4.06 smyczkiem i batutą poprowadzi Śląską Orkiestrę Kameralną. W programie znajdą się dzieła M.P. Góreckiego, E. Griega i A. Vivaldiego – wraz z jego słynnymi „Porami roku”. 11.06 przyjdzie czas na wysłuchanie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Jako solistka, w Koncercie obojowym W.A. Mozarta, wystąpi Anna Kudala – artystka filharmonicznej orkiestry. Prócz wspomnianego Koncertu, zabrzmią także: Uwertura do opery „Wesele Figara” W.A. Mozarta oraz V Symfonia B-dur F. Schuberta. Tydzień później, 18.06, Filharmonia Śląska gościć będzie koncertmistrza Filharmonii Berlińskiej, Daniela Stabrawę, który nie tylko zadyryguje Orkiestrą Symfoniczną, ale i wykona partię solową w Koncercie skrzypcowym B-dur W.A. Mozarta. Tego wieczora publiczność usłyszy także Uwerturę do opery „Dwie chatki” K. Kurpińskiego oraz Symfonię g-moll W.A. Mozarta – dzieło, które z pewnością każdy z melomanów rozpozna już po pierwszych dźwiękach. Ostatni z czerwcowych koncertów – w niedzielę 20.06 – wypełni muzyka filmowa w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej oraz solistów: Katarzyny Müller-Wantuły (śpiew), Roberta Czmoka (saksofon) i Adama Eibina (fortepian).

Lipcowy repertuar prezentuje się nie mniej ciekawie! 2.07 koncertem Orkiestry Symfonicznej pod batutą Yaroslava Shemeta Filharmonia zakończy 76. sezon artystyczny. Będzie to ostatni TAURON EKO Koncert, a zabrzmią na nim: „Tańce z Galánty” Z. Kodály’ego, „Don Juan” R. Straussa oraz dwa utwory, w których solo na fortepianie wykona Anna Górecka: „Silver concerto” na fortepian, orkiestrę smyczkową i multimedia A. Wesołowskiego i „Capriccio” na fortepian i orkiestrę M.P. Góreckiego. 4.07 odbędzie się z kolei przeniesiony z zeszłego roku koncert z udziałem Macieja Zakościelnego, Romana Widaszka, Grzegorza Biegasa i Śląskiej Orkiestry Kameralnej, wypełniony muzyką filmową i poezją. 9.07 na wieczór wypełniony w większości muzyką polskich kompozytorów zaprosi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska. Utwory rodzimych twórców: E. Knapika, J.W. Hawela i M. Karłowicza dopełni Serenada C-dur P. Czajkowskiego. 16.07 Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Andrzeja Borzyma wykona znane piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Yaroslav Shemet, fot. Wojciech Mateusiak

Yaroslav Shemet, fot. Wojciech Mateusiak

Szczegółowy program oraz bilety dostępne są na stronie filharmonia-slaska.eu

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE