22-festiwalu-kultury-zydowskiej-simcha-wokol-chasydyzmu

22. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wokół chasydyzmu.

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha będzie jednym z pierwszych festiwali odbywających się we Wrocławiu po wstrzymaniu organizowania imprez kulturalnych z powodu pandemii covid-19. Tegoroczna Simcha odbędzie się w dniach 5-11 września w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz innych lokalizacjach w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
W programie wiele ciekawych spotkań i niecodziennych atrakcji!

W tym roku Simcha rozpocznie się w sobotę 5 września o godzinie 21:59 od tradycyjnej klezmerskiej hawdali, czyli wyjątkowego koncertu pełnego odniesień do bałkańskich i klezmerskich rytmów, którego publiczność - jeszcze przed wejściem muzyków na scenę – będzie miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej żydowskiej ceremonii hawdali, czyli rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie Szabatu. Tego wieczoru zagra niezwykle żywiołowy zespół BUM BUM ORKeSTAR, który bałkańskie rytmy czuje jak mało kto. Ich występy udowadniają, że tradycja muzyki klezmerskiej w Polsce nie tylko nie umarła, ale nadal jest wielką inspiracją dla kolejnych wykonawców. Festiwalowa niedziela została okrzyknięta dniem chasydzkim i będzie to wprowadzenie do tego zagadnienia, które w różnych odsłonach zostanie przedstawiane publiczności. Tego dnia odbędzie się m.in. wyjątkowo interesujący panel dyskusyjny „Chasydzi na ziemiach polskich” z udziałem prof. dr. hab. Marcina Wodzińskiego, dr. Wojciecha Tworka i Dariusza Dekierta. Ciekawa opowieść czeka nas też na spotkaniu z Leszkiem Jodlińskim – autorem książki „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”. Odbędą się także warsztaty z szydełkowania kipy z Olgą Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Nowością będzie możliwość poznania przepisów kuchni chasydzkiej – jej tajniki odkryje przed nami w swoim wykładzie Mira Gawłowicz prowadząca Restauracje Żydowską Sarah we Wrocławiu. O słowniku chasydzkim usłyszymy natomiast w poniedziałek podczas wykładu Dariusza Dekierta. Z kolei we wtorek chasyd, znany artysta muzyczny, Symcha Keller (w ubiegłym roku odbył się w ramach Simchy jego zachwycający koncert!) poprowadzi specjalnie dla wrocławian warsztaty śpiewów chasydzkich. Będzie też wyjątkowa okazja, by usłyszeć opowiadania chasydzkie, które przeczyta dla festiwalowej publiczności znany i ceniony aktor, reżyser, poeta Bogusław Kierc. Tego nie można przegapić! W programie znalazł się także cały dzień poświęcony opowieściom o kobietach w chasydyzmie, gdzie m.in. rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o tym, czy w judaizmie ortodoksyjnym Żydówki są Żydami? Z kolei codziennie wieczorem o 21.30 na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem tradycyjnie będą odbywały się bezpłatne i otwarte warsztaty tańca – w tym roku jednak, zgodnie z tematem przewodnim, będą to tańce chasydzkie (prowadzenie Dorota Kapusta).

Nowością i wielkim hitem festiwalu są tegoroczne trzydniowe warsztaty filmowe z uznanym holendersko-izraelskim filmowcem Bennym Brunnerem. Nową propozycją będą też odbywające się w piątek (11.09.), w ramach przygotowań do Szabatu warsztaty tory, które poprowadzi Jerzy Kichler. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się również interaktywna wystawa „UNDERCURRENT” towarzysząca w tym roku Festiwalowi. Jej autorką jest Noa Heynen – artystka urodzona w Ramat Gan w Izraelu, obecnie mieszkająca w Berlinie a kuratorką Agata Ciastoń. Wystawę będzie można oglądać w mykwie przy Synagodze Pod Białym Bocianem w dniach od 6 do 11 września. W niedzielę 6 września na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem odbędzie się tradycyjny Jarmark Żydowski, a codziennie (6-10.09) o 20.30 będzie można oglądać bezpłatne seanse filmów izraelskich. Na festiwalowej scenie usłyszymy w tym roku zespół Vox Varshe (Noc Nigunów), kantora Yoniego Rose wraz Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, a także pochodzącą z Ukrainy Roksanę Vikaluk (Ojfn weg), Olgę Avigail-Mieleszczuk z Jerozolimy (Pieśni Żydowskiego Polesia), Ninę Stiller (Jidysze Perł) oraz wspomnianych już i rozpoczynających festiwal muzyków z zespołu Bum Bum Orkestar (Klezmerska zawierucha!).

22. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wokół chasydyzmu.

22. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha wokół chasydyzmu.

Bilety na wszystkie koncerty są już w sprzedaży! Kupimy je w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej przy ul. Św. Antoniego 8, na www.ticketmaster.pl/, w sieci sklepów Media Markt oraz na dwie godziny przed koncertem w Synagodze pod Białym Bocianem. Warto się jednak pośpieszyć, gdyż ze względu na zasady organizacji koncertów w dobie pandemii i zastosowane zasady bezpieczeństwa ilość miejsc na widowni jest ograniczona.

Szczegółowy program 22. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajdziemy na www.simcha.art.pl/simcha/index.html.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE