mistrz-i-katarzyna-hans-von-kulmbach-i-jego-dziela-dla-krakowa

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Kiedy w listopadzie 1939 roku do Krakowa przybył Hans Posse, specjalny wysłannik Adolfa Hitlera gromadzący najcenniejsze dzieła sztuki z podbitych ziem do muzeum marzeń Führera w Linzu, na listę priorytetów tuż obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santi wpisał nazwisko Hansa Suessa von Kulmbacha. Dlaczego dziś ten znakomity malarz, jeden z najzdolniejszych uczniów Albrechta Dürera, uległ zapomnieniu?

Jego sylwetkę i prace przypomni wystawa „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Kanoniczej. – Wystawa buduje narrację wokół jednego dzieła i jest swego rodzaju studium dotyczącym zagadnień transmisji wzorców i wpływów, migracji i przewrotów artystycznych. Jest zarazem świadectwem jedności kulturowej Europy Środka w pierwszej połowie XVI wieku – mówi dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej.

Malowidła z Bazyliki Mariackiej zestawione zostały z fragmentami innych dzieł Hansa Suessa z Kulmbachu wykonanych dla Krakowa: rozproszonego dziś tryptyku maryjnego (kwatera Ucieczka do Egiptu przechowywana jest w klasztorze Paulinów na Skałce, kwatera z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej – w Muzeum Książąt Czartoryskich) oraz ołtarza św. Janów (części malarskie zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej, zachowała się fragmentarycznie grupa Chrztu Chrystusa oraz wykonane w XIX w. znakomite kopie zniszczonych przez czas kwater rzeźbiarskich). Na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczymy także przypisywane Kulmbachowi malowane tablice z tryptyku św. Stanisława z Pławna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sercem wystawy jest sześć kwater z ołtarza w Bazylice Mariackiej, obrazujących życie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Niedawno zakończyła się ich konserwacja prowadzona przez Wydział Konserwacji i Restauracji Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie dzięki grantowi Fundacji J. Paula Getty’ego. Efekt to świadectwo potencjału naukowego i umiejętności środowiska krakowskich konserwatorów – mówi kurator ekspozycji ze strony MNK dr hab. Mirosław P. Kruk.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kanonicza 17

27.09.2018 – 27.01.2019
Pon.: nieczynne
Wt. – pt. i niedziela: 9.00–16.00
Sob.: 9.00–18.00

Niedziela – wstęp wolny

Wystawa zorganizowana przy udziale finansowym:
Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie
Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego
Fundacji Rodziny Engelów

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU
Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie: Lotto
Patroni medialni: AMS, TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Gość Niedzielny, Inyourpocket.pl. Local Life, Karnet, Krakow.pl, Onet.pl

„Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”

„Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”

Więcej informacji na styronie:

//mnk.pl/wystawy/mistrz-i-katarzyna-hans-von-kulmbach-i-jego-dziela-dla-krakowa

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE