Cztery koncerty monograficzne – Bryce’a Dessnera, Richarda Reeda Parry’ego, Kate Moore i Jóhanna Jóhannssona, dwa twórcze przetworzenia muzyki Johna Cage’a w ujęciu Sō Percussion i Matmos oraz Fryderyka Chopina w interpretacji Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott plus dwa projekty specjalne – podsumowująca trzy ostatnie edycje festiwalu współpraca These New Puritans z klasykami i zapowiadająca kolejne jego odsłony – „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna. Tegoroczne Sacrum Profanum będzie mieniło się różnymi barwami.
Pierwszy koncert (13 września) będzie się odwoływał do idei przenikania się muzycznych wpływów. Brytyjski zespół These New Puritans, specjalizujący się w ambitnym art rocku, zaprezentuje materiał ze swej płyty Fields Of Reeds, na której dwa lata temu zmierzył się z muzyką współczesną. Efektowne połączenie post-rocka i neoklasyki spodobało się nie tylko krytykom, ale i słuchaczom, bo płyta trafiła do czołówki angielskiej listy najlepiej sprzedających się albumów.
Przegląd wybitnych indywidualności, które w swej muzyce wykraczają poza wszelkie granice wyznaczone w muzyce rozpocznie wykonanie m.in. kompozycji Music For Wood And Strings, St. Carolyn By The Sea i Lachrimae Bryce’a Dessnera (14 września). Ten znany nam przede wszystkim jako gitarzysta alternatywnej grupy The National nowojorski artysta, w Krakowie pojawi się w towarzystwie Sinfonietty Cracovii, Sō Percussion i swego brata Aarona, aby wykonać kompozycje na gitary, instrumenty perkusyjne i smyczkowe.
Bracia Dessner wspomogą dzień później (15 września) innego rockmana, który również z wielkim powodzeniem próbuje swych sił w klasyce. Richard Reed Parry to przede wszystkim muzyk legendy sceny alternatywnej z Kanady – Arcade Fire. Podczas koncertu usłyszymy materiał z jego płyty – Music For Heart And Breath, w wykonaniu którego wezmą udział nie tylko bracia Dessner, ale również nowojorska formacja yMusic.
Australijską scenę muzyki współczesnej reprezentować będzie młoda kompozytorka Kate Moore. Jej specjalnością są kolaże dźwiękowe łączące akustyczne i elektroniczne brzmienia. W Krakowie usłyszymy materiał z wydanego nakładem kultowej wytwórni ECM albumu Dances And Canons w wykonaniu Saskii Lankhoorn oraz z najnowszego wydawnictwa Cantaloupe Music - Stories For Ocean Shells w ujęciu Ashley Bathgate (19 września).
Po raz drugi na Sacrum Profanum zawita Jóhann Jóhannsson z Islandii. To prawdziwa gwiazda neoklasyki i ambientu – mistrz ilustracyjnych kompozycji, łączących subtelną elektronikę z przestrzennymi dźwiękami orkiestry. Podczas koncertu usłyszmy jego najnowszą kompozycję – Drone Mass – czyli dronową mszę na elektronikę, smyczki i wokal, opartą na gnostyckiej ewangelii egipskiej. Artyście towarzyszyć będzie nowojorska formacja ACME oraz powracający do Krakowa – Theatre of Voices (18 września).
Również z Islandii przyjedzie do Krakowa ceniony kompozytor Ólafur Arnalds. Znany z ilustracyjnych nagrań o nostalgicznym nastroju, jest uwielbianych zarówno przez krytykę, jak i fanów (jego koncerty gromadzą tłumy – również w Polsce). Niezwykle interesującą pozycją jest jego najnowszy album Chopin Project, na którym w twórczy sposób reinterpretuje kompozycje naszego rodaka. Podczas występu Arnalds zajmie się elektroniką, a na fortepianie zagra Alice Sara Ott. Towarzyszyć im będzie kwintet smyczkowy (16 września).
Drugim koncertem pokazującym możliwości tkwiące w twórczych reinterpretacjach klasyki będzie wspólny występ zespołów Matmos i Sō Percussion. Ten pierwszy znany jest ze śmiałych eksperymentów elektronicznych, polegając na tworzeniu muzyki z dźwiękowych defektów i odpadków. Artyści oddadzą hołd Johnowi Cage’owi w programie zatytułowanym We Are All Going In Different Directions (17 września).
I wreszcie finał – a zarazem zapowiedź kolejnych edycji festiwalu (19 września). Z okazji przypadającej w tym roku 140. rocznicy śmierci Thomasa Manna, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Malta zamówiły operę Czarodziejska góra opartą na prozie niemieckiego pisarza. Zobaczymy efekt współpracy czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki.
Pełny program festiwalu oraz informacja o biletach dostępne TUTAJ.