program-festiwalu-4-dni-muzyki-andrzej-panufnik-1926-pazdziernika-2014

PROGRAM FESTIWALU 4. DNI MUZYKI: ANDRZEJ PANUFNIK 19-26 PAŹDZIERNIKA 2014

„Ideałem jest kompozycja, w której poetycka treść łączy się z doskonałością konstrukcji... Muzyka uzyskuje wieczne piękno z idealnej równowagi emocji i intelektu." — Andrzej Panufnik

Dni Muzyki to wydarzenie muzyczne i naukowe, które dedykowane jest zawsze określonemu twórcy – rodzimemu lub obcemu, prezentowanemu na tle epoki. Kładziemy przy tym szczególny nacisk na przedstawianie polskich kompozytorów i umiejscawianie ich w kontekście europejskim. Koncerty mają za zadanie nie tylko ukazać najpełniej, jak tylko jest to możliwe, twórczość bohatera Dni Muzyki, lecz także przybliżyć muzykę z danej epoki, utwory rówieśników patronów lub kompozycje prezentujące pokrewną stylistykę. Mieliśmy już przyjemność poświęcić Dni Muzyki Aleksandrowi Tansmanowi (2007), Bohuslavowi Martinů (2009) i Karolowi Szymanowskiemu (2012).

Ta czwarta edycja jest dla nas dużym wyzwaniem. Dzięki uprzejmości i życzliwości wielu osób udało nam się zorganizować najbardziej rozbudowaną odsłonę Dni Muzyki. Mamy nadzieję, że planowane trzy koncerty orkiestrowe, koncert chóralny, współpraca z licznym gronem utalentowanych muzyków będą okresem wspaniałych doznań artystycznych i inspiracją twórczą nie tylko dla studentów naszej uczelni. W ramach projektu odbędzie się również międzynarodowa sesja naukowa „Pozostać wiernym sobie – Andrzej Panufnik i kompozytorzy emigracyjni XX wieku” organizowana przez Panią dr Ewę Siemdaj w dniach 23-24 października.

Andrzej Panufnik jest emblematyczną postacią dla kultury polskiej. Symbolem twórcy, który musi być wolny, by jego sztuka mogła być prawdziwa. Program koncertów opracowaliśmy tak, aby przypomnieć i dostrzec twórczość nie tylko Panufnika, ale także kompozytorów emigracyjnych pochodzących z różnych stron świata, kultur i narodowości. Chcemy, tak jak poprzednio, ukazać cechy oryginalne i twórcze w osobowości naszego patrona, a także ukazać dorobek polskich i zagranicznych kompozytorów drugiej połowy XX wieku.

Mamy głęboką nadzieję, że to przedsięwzięcie naukowo-artystyczne stanie się dzięki społeczności Akademii Muzycznej już po raz czwarty ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym miasta Krakowa. Z całego serca gorąco zapraszamy na wszystkie koncerty i wykłady. Rozpoczynamy 19 października.

dr Jan Kalinowski
dr Marek Szlezer

www.amuz.krakow.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE