9-festiwal-malarstwa-we-wroclawiu

9. Festiwal Malarstwa we Wrocławiu

W dniach 8.05–30.06.2024 w korytarzach NFM we Wrocławiu będzie gościć wystawa trzech profesorów malarstwa, przez lata związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Piotr Błażejewski, Stanisław Ryszard Kortyka i Marian Wołczuk to artyści i dydaktycy z ogromnymi zasługami dla wrocławskiej uczelni artystycznej, których twórczość zostanie przypomniana w ramach 9. Festiwalu Malarstwa organizowanego przez wrocławską ASP.

Piotr Błażejewski

Stanisław Kortyka

Marian Wołczuk 

8.05–30.06.2024

foyer NFM

Wrocław, plac Wolności 1

Kuratorzy:
Karol Babicz, Jacek Dłużewski, Marta Szymczakowska, Krzysztof Wałaszek 

wernisaż: 19.05.2024, godz. 17.00

Moja przestrzeń – Marian Wołczuk

Moja przestrzeń – Marian Wołczuk

Ten unikalny tercet jest obietnicą nieoczywistych współbrzmień dzięki różnorodnym postawom tworzących go artystów. Błażejewski szuka w sztuce porządku oraz harmonii, tworząc obrazy proste i syntetyczne. Jego malarstwo należy do sztuki geometrycznej, jednak w wydaniu nierygorystycznym, ale miękkim. Starannie dopracowane kompozycje często rozbrzmiewają świetlistym kontrapunktem – głośnym i intensywnym. Obrazy Kortyki są bramami do innych, tajemniczych światów, które rozciągają się po nieznany horyzont. Powściągliwe i poważne, oddziałują raczej spokojem i ciszą, niekiedy nasyconą i gęstą. W abstrakcyjnych płótnach Wołczuka wyczuwalny jest motyw pejzażu i inspiracja zapamiętaną sytuacją i przestrzenią. Wielokrotne rekonfigurowanie elementów i liczne zmiany tonacji dowodzą nieskrępowanej radości tworzenia. Wszystkie obrazy są niezależne i autonomiczne, jednak razem z innymi tworzą jedną symfonię. W zestawieniu z dziełami Błażejewskiego i Kortyki zbudują trójgłosową polifonię, zaskakującą malarskim brzmieniem.

Mimo że prezentowani artyści od kilku lat przebywają na zasłużonej emeryturze, dalej tworzą nowe dzieła, dowodząc tego, że miłość do sztuki nie przemija. Swoją pasją chcą się podzielić z wrocławską publicznością.

Zapraszamy do obejrzenia ich wystawy, której wernisaż odbędzie się 19 maja o godz. 17.00.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE