Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie od ponad dekady skupia wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru. Jedenasta edycja wydarzenia rozpoczyna się 3 sierpnia Dniem Zamojskim, od 4 do 9 sierpnia festiwalowe miasteczko zaprasza na łąkę nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie.
fot
Tegorocznej edycji festiwalu patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy – z tej okazji organizatorzy zapraszają na pasmo poświęcone patronowi, którego kuratorem jest prof. Tomasz Bocheński – wybitny literaturoznawca, eseista i krytyk literacki.
- Witkacy był artystą własnego istnienia, a w jego życiu inwencja odgrywała zasadniczą rolę - mówi prof. Bocheński i dodaje, że podczas Festiwalu poznamy Witkacego, jako artystę życia, który każdą chwilę wykorzystywał do tworzenia. Jednym z gości pasma patrona będzie Przemysław Pawlak autor biografii Witkacego.
W ramach festiwalowego programu planowane są również spotkania w ramach pasma językowego, którego myśl przewodnia w tym roku brzmi “Przygody i żywot człowieka mówiącego – co język mówi o nas?”.
- Ostatnie miesiące i lata to czas dwóch przeciwstawnych zjawisk – z jednej strony uczłowieczanie rzeczy, roślin i zwierząt, z drugiej strony odczłowieczanie – zastępowanie osób sztuczną inteligencją i innymi technologiami. Pojawiają się zatem pytania o miejsce człowieka we współczesnym języku i komunikacji - mówi prof. Paweł Nowak - kurator pasma językowego, które jest przygotowywane we współpracy z UMCS w Lublinie.
Czytelnicy przyjeżdżający od dziesięciu lat do Szczebrzeszyna będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szeregu spotkań autorskich z docenianymi i cieszącymi się popularnością pisarkami i pisarzami organizowanych w ramach dwóch pasm: “Po sąsiedzku”, którego kuratorką jest Grażyna Lutosławska i “Ważnych książek” z kuratorem Jakubem Morozem. Tradycją festiwalu jest też wręczenie Nagrody Człowieka Słowa, która przyznawana jest wybitnym osobowościom - w tym roku Nagroda trafi do twórcy Krzysztofa Zanussiego - to wybitny polski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i intelektualista, którego twórczość na stałe wpisała się w kanon europejskiego kina artystycznego. Jego filmy – pełne egzystencjalnych pytań, refleksji nad moralnością, nauką i duchowością – wyróżniają się głębią myślową i precyzją formalną. Podczas Festiwalu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatem.
Jak co roku organizatorzy Festiwalu zapraszają też najmłodszych na Małą Stolicę Języka Polskiego - kuratorka Anita Wawryk i trochę starszych do Przestrzeni Inspiracji - kurator prof. Józef Olejniczak.
Stolica Języka Polskiego to festiwal ogólnopolski, cieszący się popularnością i uznaniem. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2019 przyjechała na Roztocze 30 000 publiczność. Pełen program Festiwalu można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Organizatorem Stolicy Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.