cala-nadzieja-w-literaturze

“Cała nadzieja w literaturze”

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie od ponad dekady skupia wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru. Jedenasta edycja wydarzenia rozpoczyna się 3 sierpnia Dniem Zamojskim, od 4 do 9 sierpnia festiwalowe miasteczko zaprasza na łąkę nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie.

fot

fot

Tegorocznej edycji festiwalu patronuje Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy – z tej okazji organizatorzy zapraszają na pasmo poświęcone patronowi, którego kuratorem jest prof. Tomasz Bocheński – wybitny literaturoznawca, eseista i krytyk literacki.

-         Witkacy był artystą własnego istnienia, a w jego życiu inwencja odgrywała zasadniczą rolę - mówi prof. Bocheński i dodaje, że podczas Festiwalu poznamy Witkacego, jako artystę życia, który każdą chwilę wykorzystywał do tworzenia. Jednym z gości pasma patrona będzie Przemysław Pawlak autor biografii Witkacego.

W ramach festiwalowego programu planowane są również spotkania w ramach pasma językowego, którego myśl przewodnia w tym roku brzmi “Przygody i żywot człowieka mówiącego – co język mówi o nas?”.

-         Ostatnie miesiące i lata to czas dwóch przeciwstawnych zjawisk – z jednej strony uczłowieczanie rzeczy, roślin i zwierząt, z drugiej strony odczłowieczanie – zastępowanie osób sztuczną inteligencją i innymi technologiami. Pojawiają się zatem pytania o miejsce człowieka we współczesnym języku i komunikacji - mówi prof. Paweł Nowak - kurator pasma językowego, które jest przygotowywane we współpracy z UMCS w Lublinie.

Czytelnicy przyjeżdżający od dziesięciu lat do Szczebrzeszyna będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szeregu spotkań autorskich z docenianymi i cieszącymi się popularnością pisarkami i pisarzami organizowanych w ramach dwóch pasm: “Po sąsiedzku”, którego kuratorką jest Grażyna Lutosławska i “Ważnych książek” z kuratorem Jakubem Morozem. Tradycją festiwalu jest też wręczenie Nagrody Człowieka Słowa, która przyznawana jest wybitnym osobowościom - w tym roku Nagroda trafi do twórcy Krzysztofa Zanussiego - to wybitny polski reżyser filmowy, scenarzysta, producent i intelektualista, którego twórczość na stałe wpisała się w kanon europejskiego kina artystycznego. Jego filmy – pełne egzystencjalnych pytań, refleksji nad moralnością, nauką i duchowością – wyróżniają się głębią myślową i precyzją formalną. Podczas Festiwalu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatem.

Jak co roku organizatorzy Festiwalu zapraszają też najmłodszych na Małą Stolicę Języka Polskiego - kuratorka Anita Wawryk i trochę starszych do Przestrzeni Inspiracji - kurator prof. Józef Olejniczak.

Stolica Języka Polskiego to festiwal ogólnopolski, cieszący się popularnością i uznaniem. Wystarczy wspomnieć, że w roku 2019 przyjechała na Roztocze 30 000 publiczność. Pełen program Festiwalu można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Organizatorem Stolicy Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.


VOD

Informacje kulturalne, 23.07.2025

Informacje kulturalne, 16.07.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE