Między 10 a 19 lipca Warszawa ponownie stanie się sercem międzynarodowej społeczności tańca improwizowanego. Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają od 10 do 13 lipca na 16. edycję Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow – wyjątkowe święto ruchu, obecności i wspólnoty. W tym roku festiwal towarzyszy spotkaniu nauczycieli kontakt improwizacji, European Contact Improvisation Teachers Exchange (ECITE), które odbędzie się w kolejnym tygodniu (13-19 lipca).

fot
Lekkość w zmianie. Zaufanie w upadku. Rezyliencja w ruchu.
W kontakt improwizacji każdy upadek to nie koniec, lecz początek nowego wątku. Kontakt improwizacja – taneczna praktyka oparta na dotyku, dzieleniu ciężaru i współtworzeniu w odpowiedzi na tu i teraz – staje się metaforą relacji, adaptacji i współbycia w zmiennym świecie. Uważność, słuchanie ciała i partnera, intuicyjne poruszanie się w nieznanym – to fundamenty, które uczestnicy festiwalu będą eksplorować w praktyce przez cztery intensywne dni.
– W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowy program Warsaw CI Flow, który otwiera przestrzeń do eksplorowania kontakt improwizacji zarówno dla osób początkujących, jak
i zaawansowanych. W programie są intensywne warsztaty, rozbudowana oferta ścieżek tematycznych, wieczorne dżemy z muzyką na żywo oraz zajęcia otwarte i spotkania dla rodzin z dziećmi. Tworzymy przestrzeń, gdzie każdy, niezależnie od doświadczenia, może poczuć się częścią wspólnoty i rozwijać się przez ruch. Tegoroczna edycja jest też wyjątkowa, bo stanowi wprowadzenie do międzynarodowego spotkania ECITE, które odbędzie się bezpośrednio po festiwalu. Dzięki temu Warsaw CI Flow staje się żywym punktem styku lokalnej i europejskiej sceny KI. - mówi Paulina Święcańska, dyrektorka festiwalu Warsaw CI Flow, Fundacja PERFORM
16. edycja festiwalu to nowi nauczyciele, poranne rozruchy by rozgrzać ciała i umysły oraz nowe formaty dżemowania. To także znane formaty intensywnych czterodniowych ścieżek tematycznych, popołudniowych labów, zajęć otwartych i czasu dla społeczności. Nie zabraknie momentów na refleksję i dyskusje.
Szczególne miejsce zajmują również Zabawy i turlańce dla dzieci i rodzin, gdzie poprzez ruch i zabawę budowana jest bliskość, samodzielność i zaufanie. Na uczestników czeka także Biblioteka KI - przestrzeń wymiany wiedzy, doświadczeń i inspirujących publikacji. Wszystkie wydarzenia poprowadzą uznani nauczyciele i nauczycielki z Polski i zagranicy, między innymi Adrian Russi, Thomas Kampe, Inna Falkova, Maja Miśta, Paweł Kubiak, Paweł Konior, Hania Jurczak i wielu innych praktyków z międzynarodowej sceny kontakt improwizacji.
Część wydarzeń jest otwarta i bezpłatna dla uczestników. Wśród nich między innymi:
Warsaw CI Flow | Zabawy i turlańce – prowadzenie: Paweł Konior
Sobota i niedziela, 12–13 lipca 2025
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
13:00 - 14:00 – dzieci 4-8 lat z opiekunami
14:00 - 15:00 – dzieci 9+ lat z opiekunami
ECITE 2025 | Trzymając nieznane – otwarte spotkanie i panel dyskusyjny
Poniedziałek, 14 lipca 2025, godz. 17:30
Czuła eksploracja - o procesie grupowym w tańcu - Hanna Jurczak
Panel: Trzymając nieznane – kontakt improwizacja jako praktyka rezyliencji i bycia razem
Paneliści: Inna Falkova, Adrian Russi, Thomas Kampe
Prowadząca: dr Klara Łucznik
ECITE 2025 | Dżem otwarty
Poniedziałek, 14 lipca 2025, godz. 19:15
ECITE 2025 | Tryb performatywny
Czwartek, 17 lipca 2025, godz. 19:00
ECITE 2025 – prestiżowe spotkanie w tym roku w Polsce
Tegoroczna edycja festiwalu ma wyjątkowy charakter – Polska została wybrana gospodarzem ECITE 2025, międzynarodowego spotkania nauczycieli kontakt improwizacji. ECITE to jedno z najważniejszych wydarzeń dla osób rozwijających tę praktykę w Europie, które zgromadzi nauczycieli, badaczy i pasjonatów KI z całego świata.
– ECITE 2025 to nie festiwal, lecz spotkanie nauczycieli, badaczy i osób zaangażowanych
w rozwój kontakt improwizacji. To wydarzenie pomiędzy konferencją a wymianą praktyk.
W tym roku skupiamy się na temacie rezyliencji – jako zdolności adaptacji, samoregulacji
i twórczego odpowiadania na niepewność. W naszych ścieżkach pojawią się m.in. zagadnienia terapeutycznego potencjału dotyku, wspólnotowego wymiaru praktyk improwizacyjnych oraz tego, jak wartości takie jak uważność, równość i współtworzenie mogą przenosić się z tańca na szersze procesy społeczne. To unikalna okazja do rozmowy o tym, czym może być kontakt improwizacja – dziś i w przyszłości. – mówi dr Klara Łucznik, kuratorka ECITE 2025, badaczka tańca i praktyk somatycznych.
Szczegółowy harmonogram oraz linki do zapisów i wydarzeń:
www.polandcontactfestival.com
Warsaw CI Flow 2025 | 10–13 lipca 2025
ECITE 2025 | 13-19 lipca 2025
Lokalizacje: Mazowiecki Instytut Kultury (ul. Elektoralna 12), Ogród Krasińskich i inne przestrzenie w Warszawie
Wstęp: Płatne i bezpłatne warsztaty, wydarzenia otwarte dla wszystkich
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
Partner strategiczny: Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Radio Kampus, e-teatr.pl, Teraz Teatr, NaszeMiasto Warszawa, Prestoportal.pl, Magazyn Presto, NN6T, TVP Kultura, TVP Warszawa.
Wsparcie medialne: TaniecPolska.pl
Zapisy i informacje
Relacja z 15. Edycji Festiwalu