Polski Instytut Sztuki Filmowej, we współpracy z Warszawską Szkołą Filmową, zapraszają na II edycję Przeglądu Kina Zaangażowanego pt. Film bez barier. Już 24 i 25 maja na ekranie warszawskiego Kina Elektronik zaprezentowane zostaną produkcje, których bohaterami są osoby z niepełnosprawnościami. Seanse uzupełnią panele dyskusyjne poświęcone dostępności. Przegląd stanowi element kampanii „Kino? Idę w ciemno!”

II edycja Przeglądu Kina Zaangażowanego pt. Film bez barier.
W tym roku, w ramach obchodów swojego 20-lecia, Polski Instytut Sztuki Filmowej organizuje Przeglądy Kina Zaangażowanego. Każdy cykl pokazów poświęcony jest innemu, istotnemu zagadnieniu, który na warsztat wzięli polscy filmowcy. Filmy, zaprezentowane w ramach drugiej edycji Przeglądu opowiedzą o wyzwaniach, z jakimi mierzą się w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami. − Idea naszego Przeglądu znacznie wykracza poza projekcje seansów.
Podczas wydarzenia poruszymy kwestie związane ze zwiększaniem dostępności kin oraz ułatwień, które czynią filmy przyjaznymi dla osób ze specjalnymi potrzebami. Naszym Przeglądem chcemy również dać przykład. Kino Elektronik jest wolne od barier architektonicznych. Wybrane filmy posiadać będą rozwiązania dostępnościowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Panele przetłumaczymy na polski język migowy – mówi Anna Czarkowska, koordynator ds. dostępności w PISF. − II Przegląd Kina Zaangażowanego, organizowany w ramach kampanii „Kino? Idę w ciemno!”, to wizytówka naszej akcji.
To dowód, że kino potrafi budować wspólnotowość różnych ludzi, gdzie każdy może przeżywać filmowe emocje, niezależnie od swojej fizyczności czy sprawności. Wierzę, że trend, który wspólnie wyznaczamy, sprawi, że dostępność stanie się naprawdę sexy. Wspólnie z PISF otwieramy drzwi kina naprawdę szeroko! – podkreśla Adrian Now, ambasador kampanii pt. Kino? Idę w ciemno!
W programie II Przeglądu znalazły się produkcje pełnometrażowe, m.in. „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy czy „Światłoczuła” Tadeusza Śliwy. Podobnie jak podczas pierwszej edycji wydarzenia, widowni zaprezentowane zostaną krótkie metraże autorstwa studentów szkół filmowych. Wszystkie filmy krótkometrażowe dostępne będą w aplikacji Kino Dostępne.
Projekcje uzupełnią dyskusje z twórcami, debata pt. Kino dostępne, czyli jakie? oraz występy artystyczne. Co istotne, dla ułatwienia odbioru zaplanowanych seansów oraz wydarzeń, organizatorzy przygotowali rozwiązania dostępnościowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu.
Warto przypomnieć, że II Przegląd Kina Zaangażowanego stanowi element kampanii PISF pt. Kino? Idę w ciemno! której celem jest zachęcenie osób ze specjalnymi potrzebami do uczestnictwa w seansach. Staje się możliwe dzięki konsekwentnemu zwiększaniu dostępności obiektów kinowych i systemowemu wsparciu ich modernizacji. Nowa kampania ułatwi dotarcie z informacjami o istniejących i planowanych ułatwieniach w tym zakresie, m.in. dla osób niewidomych.
Kampania pt. Kino? Idę w ciemno! została objęta patronatem Łukasza Krasonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Przegląd Kina Zaangażowanego odbywa się pod patronatem Telewizji Polskiej.