32-edycjia-festiwalu-sztuka-ulicy

32. Edycjia Festiwalu Sztuka Ulicy

Już po raz trzydziesty drugi w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuka Ulicy. Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i generującego społeczną aktywność, aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną. W tym roku pokazane zostaną przedstawienia ukraińskich, hiszpańskich, włoskich i polskich twórców. Artyści zaprezentują 9 spektakli ulicznych, paradę steampunkową, w programie również koncert improwizowany, rodzinne warsztaty cyrkowe oraz pokazy cyrkowe i klaunady. Sztuka Ulicy zagości na Rynku Nowego Miasta, w Parku Szczęśliwickim, na Placu Defilad, w Piasecznie oraz na ochockich placach i ulicach: na placyku przy Ośrodku Kultury Ochoty, na Placu Pod Skrzydłami oraz na Targowisku Zieleniak. 32. edycja Sztuki Ulicy odbędzie się w dniach 26–29 czerwca w Warszawie, na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Sztuka Ulicy

Sztuka Ulicy

Jak co roku pod koniec czerwca zapraszam na niezwykłe spotkanie z teatrem ulicznym i plenerowym. To artystyczne i zarazem społeczne zjawisko realizacji i uczestnictwa w kulturze fascynuje mnie od ponad trzydziestu lat. Za każdym razem jestem oczarowany różnorodnymi formami tego gatunku teatru. Tym swoim zadziwieniem chętnie dzielę się z mieszkańcami Warszawy – mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuka Ulicy.

Z ogromną radością zapraszam Państwa do udziału w 32. edycji Festiwalu Sztuka Ulicy, który po raz kolejny zagości również na placach i ulicach naszej dzielnicy. Ochota stanie się jedną z głównych scen tego wyjątkowego wydarzenia, łączącego sztukę, wspólnotę i przestrzeń publiczną. Niech ten festiwal będzie dla nas wszystkich czasem inspiracji, refleksji, zabawy i integracji. Zapraszam serdecznie – do zobaczenia na Ochocie! Piotr Krasnodębski, Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

Ukraińskich artystów na festiwalu reprezentuje Teatr Woskresinnia ze Lwowa, to niekwestionowany lider teatru ulicznego Ukrainy. Artyści przywiozą na festiwal spektaklMarzenia kobziarza, albo testament Szewczenko inspirowany historią życia poety, pisarza i malarza, mającego status wieszcza narodowego Ukrainy – Tarasa Szewczenko. Reżyser Jarosław Fedoryszyn zastosował w spektaklu charakterystyczne i bardzo widowiskowe dla teatru plenerowego środki - szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.

Na tegorocznej Sztuce Ulicy zobaczymy silną reprezentację artystów z Polski. Z Poznania przyjedzie na festiwal Teatr Ósmego Dnia, artyści zaprezentują spektakl „Stracony sen” poświęcony wszystkim głodomorom świata, istotom niegodnym życia, ludzkim śmieciom, zbędnym balastom zdrowego społeczeństwa. Zespół teatru chce w nim przywołać i wyprowadzić na ulice charaktery i sytuacje z utworów literackich i zapisków Franza Kafki.
Teatr Biuro Podróży również z Poznania przywiezie na festiwal spektakl „Burza”, widowisko plenerowe inspirowane dramatem Szekspira, w którym główny konflikt, to starcie przeciwstawnych postaw człowieka wobec natury. Antonio, brat Prospery to kolonizator, eksploatator. Jest emanacją patriarchalnego zarządzania światem. Prospera, jego siostra (w oryginale brat) jest jego przeciwieństwem. Zesłana na wyspę oswaja ją; wykorzystując swój żeński potencjał, wprowadza w środowisku harmonię.
Teatr KTO z Krakowa zaprosi widzów festiwalu na „Bal”, spektakl, w którym taniec mówi więcej niż słowa, i którego rytm wyznacza pełna pasji i dynamizmu choreografia. Losy postaci odmalowane są plastycznym kolażem ciał aktorów, w pulsie muzyki – od swingowych lat 30., przez namiętne tanga lat 50., aż po żywiołowe współczesne rytmy.
Teatr Bazar z Ostrowi Mazowieckiej pokaże na festiwalu „Bałtyk story”. Spektakl jest opowieścią z wakacji, to historia młodego małżeństwa odbywającego podróż poślubną w przyczepie kempingowej nad polskim morzem. To komedia małżeńska w duchu zabawy w latach '80 w plenerze.
Teatr HoM z Tych zaprosi na „Golem Godula”. Spektakl powstał w oparciu o historię Karola Goduli, postaci otoczonej licznymi mitami, żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku. Mówiono, że parał się alchemią, że miał konszachty z diabłem. Że sam był diabłem. Dorośli straszyli nim dzieci a sami fantazjowali o zgromadzonym przez niego i ukrytym w kopalniach majątku.
Swoją premierę na festiwalu będzie mieć Teatr Snów ze spektaklem pt. „Sztukmistrz”, to historia Jaszy Mazura, utalentowanego sztukmistrza, wędrującego ze swoją asystentką od miasta do miasta, oprócz wielu sztuk, potrafi otwierać zamki, imponuje tą umiejętnością spotykanym złodziejaszkom. Podziwiają go kobiety a on chętnie przebywa w ich towarzystwie. Przygotowuje szczególny pokaz, chce wykonać salto na linie. Marzy też o wzniesieniu się w niebo przy pomocy skrzydeł, maszyny latającej.
Tegoroczną edycję uświetni „Parada Steampunku" Teatru Gry i Ludzie z Gliwic. Głównymi elementami parady są łódź podwodna- mechaniczna ryba- batyskaf, transportowana przez parowy ciągnik, oraz trójkołowy bicykl. Pojazdom towarzyszą szczudlarze i postaci na ziemi w fantazyjnych steampunkowych kostiumach. Całość uzupełnia muzyka odtwarzana z urządzeń zainstalowanych w pojazdach, dźwięki klaksony, dymy i kolorowe oświetlenie. Aktorzy wchodzą w interakcje z publicznością.

Wydarzenia towarzyszące festiwalowi zaprezentowane zostaną na placach i uliczkach dzielnicy Ochota. Dla mieszkańców przygotowane zostały rodzinne warsztaty cyrkowe oraz kuglarskie show „Cyrk na walizkach” w wykonaniu grupy Pracownia Cyrkowa - widzowie zobaczą pokazy żonglerskie, z użyciem diabolo oraz akrobacje, obejrzą również komiczną etiudę z wykorzystaniem monocykla. Hiszpański duet  Roi Borralla i Guillermo Balagans zaprezentują show cyrkowe „La Bella Tour”, włoski artysta Andy Spigola zaprosi na pokaz klaunady „Boato” zaś polska grupa Modern Duo pokaże spektakl „Pod gruszą” - wyjątkowy performance z teatralną przyczepą kempingową. W programie również koncert „Warsaw Improvisers Orchestra”, oparty o zasady wolnej improwizacji.  

32. FESTIWAL SZTUKA ULICY

WARSZAWA, 26-29 czerwca 2025 r.

PROGRAM
26 czerwca 2025, czwartek

godz. 22:00, Park Szczęśliwicki, Teatr Ósmego Dnia „Stracony sen"

27 czerwca 2025, piątek

godz. 22:00, Park Szczęśliwicki, Teatr KTO "Bal"

godz. 21:30, Piaseczno, parking miejski przy ulicy Sierakowskiego, Teatr Biuro Podróży, „Silence – Cisza w Troi”

28 czerwca 2024, sobota

godz. 17:00, Rynek Nowego Miasta, Teatr Bazar „Bałtyk story”

godz. 19:00, Rynek Nowego Miasta, Teatr Gry i Ludzie "Parada Steampunku"

godz. 21:00, Rynek Nowego Miasta, Teatr Snów „Sztukmistrz”

godz. 22:00, Park Szczęśliwicki, Teatr Biuro Podróży "Burza”

godz. 22:00, Plac Defilad, Teatr HoM „Golem Godula”

29 czerwca, niedziela

godz. 22:00, Park Szczęśliwicki, Teatr HoM „Golem Godula”

godz. 22:00, Plac Defilad, Lwowski Teatr Woskresinnia „Marzenia kobziarza, albo testament Szewczenko” 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

26 czerwca 2025, czwartek

godz. 18:00, Plac przy OKO, Grójecka 75, Pracownia Cyrkowa „Cyrk na walizkach”

godz. 18:45, Plac przy OKO, Grójecka 75, Otwarte, rodzinne warsztaty cyrkowe 

27 czerwca 2025, piątek

godz. 19:00, Plac Pod Skrzydłami, Roi Borrallas, Guillermo Balagans, „La Bella Tour”

28 czerwca 2024, sobota

godz. 19:00, Targowisko Zieleniak, Warsaw Improvisers Orchestra

29 czerwca, niedziela

godz. 12:00, Park Szczęśliwicki, Andy Spigola „Boato”

godz. 19:00, Plac Pod Skrzydłami, Modern Duo „Pod gruszą”

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

 Organizatorzy:

Stowarzyszenia Scena 96

Ośrodek Kultury Ochoty

 Partnerzy:

Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

Stowarzyszenie Unia Teatrów Ulicznych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych
Centrum Kultury w Piasecznie

 Współfinansujący:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa 

 Patroni medialni:

Radio Kolor, TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Info, Warszawa.pl, E-teatr, Teatr dla wszystkich, Kultura wokół nas, Nasza Gazeta Ochoty, Informator Stolicy, City Poster – ekspozycja kulturalna

 Więcej na stronie: www.sztukaulicy.pl

 

VOD

Informacje kulturalne, 07.05.2025

Informacje kulturalne, 30.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE