W dniach od 6 do 25 maja po raz trzynasty odbędzie się cykl koncertowy „Przedsionek Raju”. Po kilku latach poświęconych muzyce barokowej, tym razem „Przedsionek Raju” powraca do muzyki średniowiecznej. Na 11 koncertach w różnych miejscowościach Ziemi Lubuskiej usłyszymy twórczość znanych z nazwiska, ale też anonimowych kompozytorów francuskich, włoskich, hiszpańskich oraz środkowo-europejskich.

Raj
Od trzynastu lat, wsie i małe miasta Ziemi Lubuskiej, stają się sceną dla muzyki dawnej w ramach popularnego cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.
„Przedsionek Raju” powstał z inicjatywy festiwalu „Muzyka w Raju”, ale od dawna jest odrębnym i posiadającym swój niepowtarzalny charakter wydarzeniem muzycznym wkomponowanym w kulturalną panoramę Ziemi Lubuskiej. Jego koncerty docierają do miejsc, w który muzyka dawna nie była nigdy wcześniej wykonywana, a w przygotowania do wydarzeń cyklu angażują się lokalne społeczności. Cykl jest też promotorem idei wykorzystywania muzyki dawnej do promocji poszczególnych miejscowości, znajdujących się tam zabytków oraz całej Ziemi Lubuskiej, której historia muzyczna wciąż czeka na odkrycie i opowiedzenie.
W poprzednich edycjach „Przedsionka Raju” brali udział zarówno artyści o ustalonej już pozycji na międzynarodowej scenie muzycznej, jak i młodzi muzycy, często jeszcze studenci, którzy pracując pod okiem doświadczonych kolegów uzyskują rzadką w polskich warunkach okazję do podnoszenia swych kwalifikacji i nabywania doświadczenia scenicznego.Tym razem rolę gospodarza pełnić będą dwie wielkie gwiazdy międzynarodowej sceny muzycznej: francuski śpiewak Marc Mauillon oraz szwajcarska flecistka Corina Marti.
W dniach od 6 do 10 maja Marc Mauillon wraz z młodym francuskim zespołem Les Trouveurs przedstawi dwunasto-, trzynasto- i czternastowieczną muzykę z Francji, Hiszpanii i Włoch. Usłyszymy, między innymi, hiszpańskie cantigi, twórczość francuskich trubadurów, kompozytorów z północnej Italii oraz muzykę religijną z rękopisów niemieckich.
W dniach od 20 do 25 maja będziemy mogli posłuchać historii o średniowiecznej codzienności opowiedzianej przy pomocy muzyki. Autorką tego inspirującego pomysłu jest szwajcarska flecistka Corina Marti, która do jego wykonania zaprosiła consort Green FOWR, w którego składzie znajdują się artystki z Hiszpani, Czech oraz Węgier. W programie koncertu znajdą się utwory, które znane i wykonywane były także na Ziemi Lubuskiej, znalazły się bowiem w słynnej kolekcji stworzonej w Żaganiu, a znanej jako „Glogauer Liederbuch”.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.przedsionekraju.pl oraz na profilu cyklu na FB.
Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
Partnerzy: Gmina Świdnica, Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, Gmina Brody, Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, Stowarzyszenie „Eskulap”, Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Miasteczku, Biblioteka-Centrum Kultury im. Jana Raka w Lubsku, Gmina Przytoczna
Organizator: Fundacja Muzyki Dawnej „Canor”