„Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu” Willa Waleria - niegdyś arkadia dla artystów i ludzi kultury – powraca. Powraca jako interdyscyplinarny dom sztuki, oraz przestrzeń, w której dzieła Jana Szczepkowskiego znalazły wreszcie należne sobie miejsce. To właśnie tu, zostanie otwarta pierwsza w Polsce wystawa dzieł tego wybitnego rzeźbiarza. Z tej okazji w dniach 25-27 kwietnia, Milanowskie Centrum Kultury zaplanowało w siedzibie Willi Waleria feerię wydarzeń kulturalnych. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny a szczegółowy program obchodów „Vivat Szczepkowski!” można znaleźć na stronie Milanowskiego Centrum Kultury.

„Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu”
W ostatni weekend kwietniowy, w sercu Milanówka, po wielu latach wyczekiwania i starań oficjalnie powitamy nowe miejsce na mapie kulturalnej Mazowsza! Willę Walerię, a w niej - pierwszą w Polsce ekspozycję poświęconą twórczości Jana Szczepkowskiego. Rzeźbiarza, który tu w Milanówku, w przepięknej, dziś już odrestaurowanej Willi Waleria – tworzył i żył.
Otwarcie wystawy, będzie czasem radości i świętowania, do którego Milanowskie Centrum Kultury pragnie zaprosić wszystkich już dzisiaj. W dniach 25 – 27 kwietnia Willa Waleria ożyje bogactwem wydarzeń zaplanowanych specjalnie na tę okazję. Czytania, warsztaty, spotkania, a nawet…kostiumy i atrakcje z epoki. A wszystko to pod hasłem „Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu”, bowiem otwarcie wystawy stałej Jana Szczepkowskiego wpisuje się w jubileusz 100-lecia Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłowych w Paryżu, na której rzeźbiarz otrzymał złoty medal i dyplom honorowy.
W ramach wydarzenia „Vivat Szczepkowski” będzie można posłuchać m. in. wspomnień Jana Szczepkowskiego w interpretacji Wiktora Zborowskiego, koncertu w wykonaniu duetu Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, obejrzeć wystawę czasową „Organiczna geometria” dedykowaną rzeźbiarzowi przez artystów współczesnych, wybrać się na oprowadzanie kuratorskie, czy zanurzyć się w opowieściach o Willi Walerii i jej mieszkańcach. Nie zabraknie także lekcji muzealnych a nawet warsztatów dla dzieci i dorosłych.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny a szczegółowy program obchodów „Vivat Szczepkowski!” można znaleźć na stronie Milanowskiego Centrum Kultury.
To jeszcze nie wszystko! Milanowskie Centrum Kultury deklaruje, że w Willi Waleria będzie można uczestniczyć w warsztatach, lekcjach muzealnych, wystawach, oprowadzaniach kuratorskich i różnorodnych wydarzeniach kulturalnych -przez cały rok!
Cieszmy się więc, że Willa Waleria - niegdyś arkadia dla artystów i ludzi kultury – powraca. Powraca jako interdyscyplinarny dom sztuki, oraz przestrzeń, w której dzieła Szczepkowskiego znalazły wreszcie należne sobie miejsce. Vivat Waleria, Vivat Szczepkowski!
https://mckmilanowek.pl/vivat-szczepkowski/
25.04 piątek
- 16.00 Życie i Twórczość Jana Szczepkowskiego
-uroczyste otwarcie wystawy stałej
-prezentacja programu muzealnego oraz edukacyjnego
-opowieść o Willi Waleria
-wykład inauguracyjny: dr hab. prof. UKSW Katarzyna Chrudzimska-Uhera
- 18.00 „Organiczna geometria”
-wernisaż czasowej wystawy zbiorowej artystów związanych z ASP w Warszawie i ZPAP
-Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- Zwiedzanie Willi Waleria
- Koncert kameralny
- Poczęstunek
26.04 sobota
- 10.00-12.00 „Śladami dziedzictwa”
-spacer po Milanówku (zbiórka przy Walerii)
- 11.00-17.00 Warsztaty rzeźby i ceramiki dla każdego
- 11.00-18.30 Oprowadzania po ekspozycji stałej (co pół godziny)
- 11.00-20.00 „Organiczna geometria”
-wystawa zbiorowa
- 12.00-12.30 „Wypukłe i wklęsłe”
- fragmenty wspomnień Jana Szczepkowskiego czyta Wiktor Zborowski
- 12.00-20.00 Kawiarenka w ogrodzie
- 13.00-13.30 Prezentacja programu muzealnego i edukacyjnego
- 14.00 i 16.00 Pokazowe lekcje muzealne dla dzieci
- 18.00 Koncert: DUO Karolina Mikołajczyk (violin), Iwo Jedyniecki (akordeon)
27.04 niedziela
- 11.00-18.30 Oprowadzania po ekspozycji stałej i wystawie czasowej
- 11.00-17.00 Warsztaty rzemiosła artystycznego
- 11.00-19.00 Kawiarenka w ogrodzie
- 12.00 Wykład o życiu i twórczości Jana Szczepkowskiego. Znaczenie dla sztuki polskiej
- 14.00 „Rodzina i goście domu”
-trójgłos prowadzącej z kustoszem i rodziną Mistrza Jana
- 15.00 „Żywa biblioteka”
-opowieści o Walerii i jej mieszkańcach
- 16.00 „Triumf Paryski”
-wykład o pawilonie polskim w Paryżu 1925
- ponadto: postaci z epoki, scenki historyczne, pucybut i waciarz, gazeciarz