sinta-werner-warstwy

SINTA WERNER WARSTWY

„Warstwy“ to indywidualna wystawa artystki Sinty Werner (ur. 1977 w Hattingen, Niemcy). W swojej sztuce artystka odnosi się do relacji pomiędzy dwu- i trójwymiarowością, między rzeczywistością a jej reprodukcją, fizyczną obecnością a projekcją jak również wzajemnym połączeniem przestrzeni abstrakcyjnej i rzeczywistej.

SINTA WERNER WARSTWY

SINTA WERNER WARSTWY

„Warstwy“ to indywidualna wystawa artystki Sinty Werner (ur. 1977 w Hattingen, Niemcy).

W swojej sztuce artystka odnosi się do relacji pomiędzy dwu- i trójwymiarowością, między rzeczywistością a jej reprodukcją, fizyczną obecnością a projekcją jak również wzajemnym połączeniem przestrzeni abstrakcyjnej i rzeczywistej. W swoich kolażach, instalacjach czy rzeźbach artystka wykorzystuje fotografię, aby za jej pomocą uzyskać zwielokrotnienie fizycznej rzeczywistości. Tym samym prace Werner tworzą iluzoryczne przestrzenie, które wywołują dezorientację i oszukują oko osoby oglądającej. Artystka celowo sięga po geometryczny i racjonalny funkcjonalizm, stanowiący podstawy założeń architektury modernizmu. Modułowość i powtarzalność form pozwala jej na wprowadzanie wizualnych zaburzeń i grę z percepcją widza.

Pozwala sobie również na odejście od kontekstu historycznego i politycznego i skupia się na samej esencji budynku, widzianego po prostu jako forma, na którą składają się linie, podziały czy rytm. Tym samym realne obiekty tracą swoją fizyczność a stają się abstrakcyjnymi obrazami, wyjętymi z utylitarnego kontekstu, dla którego powstały i w którym funkcjonują.


Myśląc o kontekście Wrocławia Sinta Werner wykorzysta jedną z ikon miasta: tzw. „Sedesowce“ autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, powstałe w latach 70. XX wieku. Wykonane przez siebie zdjęcia budynków artystka przemieni w wielowymiarowe kolaże, opierając się na rytmie układu balkonów. Sięgnie także po najnowsze realizacje architektoniczne powstałe w mieście i przetworzy je w nieoczywisty sposób. W wystawę włączone zostaną już istniejące prace bazujące na architekturze modernistycznej z różnych części świata. Zestawienie najnowszych i wcześniejszych realizacji artystycznych sprawi, że osoby odwiedzające będą widziały znajome formy i układy architektonicznie, które jednak trudno będzie przyporządkować do konkretnej przestrzeni urbanistycznej miasta.

Charakter Galerii FOTO-GEN, w której różne warstwy historii i architektury przenikają się, współistnieją ze sobą a także wchodzą ze sobą w dialog, jest idealnym tłem dla praktyki artystycznej Sinty Werner.



VOD

Informacje kulturalne, 20.11.2024

Informacje kulturalne, 13.11.2024


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE