Spektakl „Brzydkie kaczątko” w reżyserii Bartosza Kurowskiego to wyjątkowa adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Wyróżnia się niezwykłą formułą – został stworzony we współpracy z artystami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością. Premiera odbędzie się 16 listopada, a teatr razem z twórcami zaprasza widzów od czwartego roku życia.
BRZYDKIE KACZĄTKO
Spektakl „Brzydkie kaczątko” w reżyserii Bartosza Kurowskiego to wyjątkowa adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena. Wyróżnia się niezwykłą formułą – został stworzony we współpracy z artystami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością. Premiera odbędzie się 16 listopada, a teatr razem z twórcami zaprasza widzów od czwartego roku życia. „Brzydkie kaczątko” to nie tylko barwne przedstawienie w konwencji teatru formy, z wykorzystaniem lalek i masek, ale także ważny głos w dyskusji o tolerancji i akceptacji. Spektakl, wzbogacony muzyką i piosenkami, porusza istotne tematy: prawo do szacunku oraz poszukiwania własnej drogi życiowej. W obsadzie zobaczymy aktorki, aktorów oraz realizatorów Teatru Pinokio, a także twórców z alternatywną motoryką, osoby z niepełnosprawnością wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną i osoby neuroróżnorodne.
Wśród nich jest Tatiana Cholewa (choreografka poruszająca się na wózku), a także występujący gościnnie: Anna Dzieduszycka, Wiktoria Cymer, Joanna Puchała oraz Łukasz Derendarz, który dołączył do obsady, uprzednio będąc uczestnikiem warsztatów. – Te osoby często napotykają bariery w dostępie do kultury, zarówno jako artyści, jak i widzowie. Ich perspektywa jest dla nas bezcenna w tworzeniu prawdziwie inkluzywnego przedstawienia – wyjaśnia Bartosz Kurowski, reżyser spektaklu. – Od początku naszym celem było stworzenie przedstawienia, które będzie dostępne dla jak najszerszej publiczności. Chcemy, by teatr stał się miejscem otwartym na różne sposoby odbioru sztuki – podkreśla Kurowski. Przedstawienie jest w pełni dostępne dla różnorodnej publiczności dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na Polski Język Migowy oraz pętli indukcyjnej. Scenariusz, napisany z wykorzystaniem zasad prostego języka, sprawia, że spektakl jest przystępny również dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Bilety na premierę oraz kolejne przedstawienia można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.teatrpinokio.pl. Spektakl powstał w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa", organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
BRZYDKIE KACZĄTKO Autor: Hans Christian Andersen Reżyseria: Bartosz Kurowski Scenografia: Mateusz Mirowski Muzyka: Łukasz Matuszyk Choreografia: Tatiana Cholewa Edukacja: Marta Magalska Audiodeskrypcja: Danuta Kołaczek Tłumaczenie na PJM: Zuzanna Gieras Obsada: Łukasz Batko, Wiktoria Cymer (gościnnie), Łukasz Derendarz (gościnnie), Anna Dzieduszycka (gościnnie), Hanna Matusiak, Piotr Osak, Joanna Puchała (gościnnie), Natalia Wieciech Inspicjentki: Aleksandra Mysłek, Anna Woźniak-Płacek Realizacja światła: Marcin Gorczak Realizacja dźwięku: Kamil Stasiak Montażyści: Roman Chmielewski, Dariusz Kielan Garderobiana: Dagmara Szczygieł-Mączewska Konsultacja języka prostego: Agnieszka Bienias, Piotr Jędrzejewski, Anna Wieczorek Plakat: uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 176 w Łodzi Producent: Leon Jachimiak Premiera: 16 listopada 2024 roku