Przyznawana od ponad 20 lat nagroda im. Katarzyny Kobro to inicjatywa unikalna i niezwykle istotna dla polskiego środowiska artystycznego. Pomysłodawcą wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski, wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów i artystek, która jest fundamentem Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2011 do 2023 roku organizatorem wydarzenia było Muzeum Sztuki w Łodzi. W tym roku po rocznej przerwie nagroda powróci do instytucji.
Obszerna wystawa poświęcona dotychczasowym laureatom wyróżnionym nagrodą im. Katarzyny Kobro.
Przyznawana od ponad 20 lat nagroda im. Katarzyny Kobro to inicjatywa unikalna i niezwykle istotna dla polskiego środowiska artystycznego. Pomysłodawcą wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski, wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów i artystek, która jest fundamentem Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2011 do 2023 roku organizatorem wydarzenia było Muzeum Sztuki w Łodzi. W tym roku po rocznej przerwie nagroda powróci do instytucji. Wystawa Nagroda im. Katarzyny Kobro: Próba całości zaprezentuje prace wszystkich dotychczasowych laureatów i laureatek tego wyróżnienia.
Projekt wystawienniczy będzie okazją do przyjrzenia się pracom wszystkich nagrodzonych artystek i artystów: wybitnych twórców i twórczyń różnych pokoleń, takich jak Jerzy Lewczyński, Krzysztof Wodiczko, Natalia LL, Jadwiga Sawicka, Koji Kamoji, Elżbieta Jabłońska, czy Cecylia Malik. Trwająca do sierpnia 2025 roku prezentacja będzie zarówno celebracją nagrodzonych dotychczas osób, jak i zapowiedzią nowej wystawy stałej kolekcji muzeum. Wystawa pozwoli publiczności zapoznać się z najwybitniejszymi postawami i dziełami w polskiej sztuce od lat siedemdziesiątych do współczesności, oddając – zgodnie z tradycją Muzeum – głos artystkom i artystom. Oprócz prezentacji niemal pięćdziesięciu dzieł laureatek i laureatów, wystawa przybliży także postać patronki nagrody, Katarzyny Kobro, łącząc historię ze współczesnością.
Kuratorką wystawy jest Maria Morzuch, autorka wielu ikonicznych wystaw pracująca w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1980-2021. Zakres organizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi wydarzenia wykroczy poza mury Muzeum. Nagroda im. Katarzyny Kobro stanie się motywem przewodnim łączącym wiele łódzkich instytucji sztuki. W okresie otwarcia wystawy odbędą się związane z nagrodą wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy indywidualne laureatów: Gerharda Bluma-Kwiatkowskiego w Galerii Wschodniej, czy Elżbiety Jabłońskiej w inLodz21, Kamienicy Hilarego Majewskiego. Ze względu na długi czas trwania wystawy zależy nam na bogatym programie towarzyszącym, który przyciągnie do Łodzi odbiorców. Na przyszły rok zaplanowaliśmy także wydawnictwo poświęcone Nagrodzie im. Katarzyny Kobro. Muzeum Sztuki w Łodzi byłoby niezmiernie zaszczycone, gdyby Państwo zdecydowali się objąć patronatem medialnym wystawę Nagroda im. Katarzyny Kobro: Próba całości. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby podkreślić obecność Państwa jako patrona medialnego. Gwarantujemy zamieszczenie logotypów na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi, na drukach dotyczących wystawy, oznaczenie w mediach społecznościowych, a także wspomnienie o Państwa patronacie podczas otwarcia wystawy. Oferujemy także wsparcie oraz pomoc w przypadku chęci napisania recenzji na temat wystawy bądź rozmowy z artystami. Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na wielkie otwarcie wystawy 15 listopada na godzinę 18:00 do oddziału ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 19. Będzie to wielkie święto polskiej sztuki i tworzących ją artystek i artystów. Udział w otwarciu wystawy zapowiedziały już m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. W czasie trwania wystawy nagroda zostanie przyznana po raz kolejny, uroczyste wręczenie odbędzie się w grudniu 2024 roku. Będziemy bardzo wdzięczni za rozważenie naszej propozycji oraz odpowiedź.
Jesteśmy skłonni dopasować się do wszelkich sugestii i oczekiwań. Przyznawana od ponad 20 lat nagroda im. Katarzyny Kobro to inicjatywa unikalna i niezwykle istotna dla polskiego środowiska artystycznego. Pomysłodawcą wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski, wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Co roku jury złożone z artystek i artystów nagradza wybitne osiągnięcia z dziedziny sztuk wizualnych, doceniając szczególnie postawy eksperymentalne i poszukujące. Idea tej społecznej, powołanej oddolnie nagrody odwołuje się do tradycji solidarności artystów i artystek, która jest fundamentem Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2011 do 2023 roku organizatorem wydarzenia było Muzeum Sztuki w Łodzi. W tym roku po rocznej przerwie nagroda powróci do instytucji. Wystawa Nagroda im. Katarzyny Kobro: Próba całości zaprezentuje prace wszystkich dotychczasowych laureatów i laureatek tego wyróżnienia. Projekt wystawienniczy będzie okazją do przyjrzenia się pracom wszystkich nagrodzonych artystek i artystów: wybitnych twórców i twórczyń różnych pokoleń, takich jak Jerzy Lewczyński, Krzysztof Wodiczko, Natalia LL, Jadwiga Sawicka, Koji Kamoji, Elżbieta Jabłońska, czy Cecylia Malik. Trwająca do sierpnia 2025 roku prezentacja będzie zarówno celebracją nagrodzonych dotychczas osób, jak i zapowiedzią nowej wystawy stałej kolekcji muzeum. Wystawa pozwoli publiczności zapoznać się z najwybitniejszymi postawami i dziełami w polskiej sztuce od lat siedemdziesiątych do współczesności, oddając – zgodnie z tradycją Muzeum – głos artystkom i artystom. Oprócz prezentacji niemal pięćdziesięciu dzieł laureatek i laureatów, wystawa przybliży także postać patronki nagrody, Katarzyny Kobro, łącząc historię ze współczesnością. Kuratorką wystawy jest Maria Morzuch, autorka wielu ikonicznych wystaw pracująca w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1980-2021. Zakres organizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi wydarzenia wykroczy poza mury Muzeum.
Nagroda im. Katarzyny Kobro stanie się motywem przewodnim łączącym wiele łódzkich instytucji sztuki. W okresie otwarcia wystawy odbędą się związane z nagrodą wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy indywidualne laureatów: Gerharda Bluma-Kwiatkowskiego w Galerii Wschodniej, czy Elżbiety Jabłońskiej w inLodz21, Kamienicy Hilarego Majewskiego. Ze względu na długi czas trwania wystawy zależy nam na bogatym programie towarzyszącym, który przyciągnie do Łodzi odbiorców. Na przyszły rok zaplanowaliśmy także wydawnictwo poświęcone Nagrodzie im. Katarzyny Kobro. Muzeum Sztuki w Łodzi byłoby niezmiernie zaszczycone, gdyby Państwo zdecydowali się objąć patronatem medialnym wystawę Nagroda im. Katarzyny Kobro: Próba całości. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby podkreślić obecność Państwa jako patrona medialnego. Gwarantujemy zamieszczenie logotypów na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi, na drukach dotyczących wystawy, oznaczenie w mediach społecznościowych, a także wspomnienie o Państwa patronacie podczas otwarcia wystawy. Oferujemy także wsparcie oraz pomoc w przypadku chęci napisania recenzji na temat wystawy bądź rozmowy z artystami. Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa na wielkie otwarcie wystawy 15 listopada na godzinę 18:00 do oddziału ms2 Muzeum Sztuki w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 19. Będzie to wielkie święto polskiej sztuki i tworzących ją artystek i artystów. Udział w otwarciu wystawy zapowiedziały już m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. W czasie trwania wystawy nagroda zostanie przyznana po raz kolejny, uroczyste wręczenie odbędzie się w grudniu 2024 roku. Będziemy bardzo wdzięczni za rozważenie naszej propozycji oraz odpowiedź. Jesteśmy skłonni dopasować się do wszelkich sugestii i oczekiwań.