- Już niebawem w Poznaniu zostanie zainaugurowany III Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua - festiwal skonstruowany wokół postaci Kazimierza Flataua - wybitnego klawesynisty, pianisty, tłumacza, wykładowcy fizyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz założyciela klasy klawesynu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Flatau był człowiekiem renesansu, którego szerokie zainteresowania nie pozwalały mu się zaszufladkować - był autorem ponad tysiąca tłumaczeń, jurorem na Konkursie Chopinowskim (1955), popularyzatorem zarówno muzyki Bacha, jak też muzyki jemu współczesnej, którą wykonywał m.in. z Janem Rakowskim
Tegoroczna edycja Festiwalu składać się będzie z trzech koncertów oraz konferencji naukowej:
• 7 listopada o 10.00 w Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się konferencja naukowa "Wokół klawesynu. Recepcja, dydaktyka, perspektywy” poświęcona zagadnieniom związanym z muzyką komponowaną na historyczne instrumenty klawiszowe. Wśród prelegentów: dr Maria Erdman, dr Natalia Hyżak, dr Kamil Lis, dr Dagmara Tyrcha, mgr Monika Woźniak, mgr Justyna Wróblewska.
• 14 listopada o godz. 18.00 w Auli Stuligrosza Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert "Od Bacha do Bacha", podczas którego znakomici soliści związani z Katedrą Historycznych Praktyk Wykonawczych (AM Poznań) wykonają koncerty Johanna Sebastiana Bacha na 2,3,4 klawesyny. Towarzyszyć im będzie zespół instrumentalny specjalnie powołany na tę okazję złożony z solistów orkiestry barokowej Accademia dell'Arcadia oraz studentów wykonawstwa historycznego poznańskiej Akademii Muzycznej. Koncert ma zatem także walor edukacyjny. Na klawesynach zagrają: Maria Banaszkiewicz-Bryla, Maria Erdman, Natalia Hyżak, Kamil Lis, Dagmara Tyrcha, Monika Woźniak i Justyna Wróblewska.
• 8 grudnia o godz. 18.00 w Zamku w Kórniku usłyszymy koncert muzyki najnowszej pt. „Muzyka to droga bez końca” w wykonaniu klawesynistki Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej i akordeonisty Wiesława Ochwata. Muzycy specjalizują się w wykonawstwie kompozycji najnowszych, a w ich repertuarze znajdować się będą także utwory kompozytorów polskich.
• 13 grudnia o 18.00 w Muzeum w Lewkowie odbędzie się koncert finałowy - solowy recital wirtuozki klawikordu, Marii Erdman. W jej wykonaniu usłyszymy przepiękny program zawierający utwory charakterystyczne Carla Philippa Emanuela Bacha. Są to kompozycje, w których najstarszy syn Johanna Sebastiana Bacha daje muzyczne świadectwo przyjaźni, bowiem za pomocą miniatur klawikordowych tworzy portrety swoich bliskich. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, Jej Magnificencja prof. Hanna Kostrzewska. Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu. Dyrektor artystyczny: Monika Woźniak Partnerami Festiwalu są: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Muzeum w Lewkowie oraz Biblioteka Kórnicka PAN. Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Emaus Festiwal finansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego) oraz budżetu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu jest organizacją pozarządowa powstałą w Poznaniu od 2001 roku, jej celem jest szeroka działalność w obszarze kultury z uwzględnieniem działań na rzecz poznańskiej orkiestry barokowej Accademia dell’Arcadia. Jest organizatorem wielu zdarzeń kulturalnych takich jak: cykl Muzyka w Dawnej Wielkopolsce (2002-2022), Festiwal „Barok u Franciszkanów” (2023, 2024), Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua (2022 - 2024), cykl wydawniczy Musica Restituta (wydanych 8 płyt orkiestry Accademia dell’Arcadia).