Filharmonia Śląska po raz kolejny podejmuje się organizacji jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie, Międzynarodowego Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Konkursu, który zwraca na Polskę, na Śląsk i na Katowice, uwagę całego świata muzycznego. Jego jedenasta edycja odbędzie się między
17 a 27 listopada 2023 roku. Został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Uczestnicy
Zgłoszenia do XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga przyjmowane były od 1 października 2022 r. do 15 lipca tego roku. Zgłosiło się aż 256 młodych dyrygentów z całego świata: reprezentowali oni
43 kraje znajdujące się na 6 kontynentach. Na podstawie przesłanych materiałów video komisja zakwalifikowała do udziału w konkursie 50 najlepszych dyrygentów wśród których są przedstawiciele 23 krajów.
Jury
Jury XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to grono największych autorytetów muzycznego świata. Znajdują się w nim nie tylko uznani dyrygenci, ale także menedżerowie artystyczni, koncertmistrzowie oraz dyrektorzy znaczących instytucji w Polsce i poza jej granicami: Lawrence Foster, Patrick Fournillier, Ayyub Guliev, Federico Hernández, Marcin Nałęcz–Niesiołowski, Michał Nesterowicz, Yaroslav Shemet, Dmitry Sitkovetsky, Daniel Stabrawa, Christopher Warren-Green, Johannes Wildner, Stephen Wright oraz Andriy Yurkevych.
Koncert inauguracyjny
XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga rozpocznie się 17 listopada. Tego wieczoru odbędzie się koncert inauguracyjny, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego, a jednocześnie jurora w Konkursie: Yaroslava Shemeta. W roli solistki zaprezentuje się Sonya Yoncheva – sopranistka, jedna z najbardziej uznanych artystek swojego pokolenia. Zabrzmią dzieła Grzegorza Fitelberga, Gustawa Mahlera oraz Antonina Dvoraka.
Bilety na koncert inauguracyjny dostępne są na stronie
https://filharmonia-slaska.eu/production/xi-miedzynarodowy-konkurs-dyrygentow-im-g-fitelberga-inauguracja-yoncheva-shemet-orkiestra-symfoniczna/
Przebieg konkursu
Pierwszy etap zmagań konkursowych odbędzie się w dniach 18 - 21 listopada. Podczas drugiego etapu – 22 do 23 listopada – na scenie Filharmonii Śląskiej pojawią się znakomici artyści: Łukasz Długosz, Jakub Jakowicz, Piotr Pławner oraz Tomasz Strahl, którzy będą wykonywali partie solowe w utworach konkursowych. Trzeci etap odbędzie się 24 listopada. Laureaci Konkursu wystąpią na trzech koncertach: 25 listopada w Filharmonii Śląskiej, 27 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz 1 grudnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności.
Bilety zakupić można poprzez stronę internetową Filharmonii Śląskiej
https://filharmonia-slaska.eu/
Nagrody
Główną nagrodą w Konkursie będzie Złota Batuta oraz nagroda finansowa w wysokości 20 tysięcy euro dla najlepszego uczestnika. Drugie miejsce wiązać się będzie ze zdobyciem Srebrnej Batuty i nagrody 10 tysięcy euro. Trzecie miejsce z kolei to Brązowa Batuta i 6 tysięcy euro. Przyznane zostaną także trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 4 tysięcy euro. Warto podkreślić, że w ramach konkursu przyznane zostaną również nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez Fundację im. Jerzego Semkowa, Kancelarię Prawną Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz STOART. Niezwykle cennymi nagrodami dla uczestników są zaproszenia do poprowadzenia koncertów polskich oraz zagranicznych orkiestr. Takich zaproszeń w obecnej edycji konkursu przewidzianych jest 42, w tym 9 poza granicami Polski.
Transmisje
Zmagania konkursowe będzie można śledzić na żywo w Sali Koncertowej im. Karola Stryji w siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Ponadto będą one transmitowane na kanale Filharmonii Śląskiej na platformie YouTube oraz w Programie Drugim Polskiego Radia.
Koncert inauguracyjny 17 listopada transmitowany będzie poprzez https://www.medici.tv/en., natomiast koncert laureatów 25 listopada poprzez
TVP Kultura oraz Program Drugi Polskiego Radia.
XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Historia i znaczenie Konkursu
Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, od 1982 r. należącym do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do światowej kariery. Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była silnie związana z postacią Patrona Konkursu. Regularnie gościł on na estradzie tej instytucji, na której występował wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego idee realizowane były w katowickiej Filharmonii ze szczególną dbałością poprzez postać jej wieloletniego dyrektora, Karola Stryji, ucznia i jedynego dyplomanta Grzegorza Fitelberga.
Misją ustanowionego w 1979 roku wydarzenia było – i jest nadal – nie tylko umożliwianie startu artystycznego najzdolniejszym dyrygentom i otwieranie im drogi do największych sal koncertowych na świecie, ale również popularyzacja muzyki polskiej wśród zagranicznych uczestników i melomanów śledzących przebieg Konkursu. To właśnie promocja polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami naszego kraju jest realizacją idei, której Fitelberg poświęcił niemal całe swoje życie.
Bieżące informacje o konkursie dostępne są na stronie internetowej
https://fitelbergcompetition.com/
Sponsorzy
Samorząd Województwa Śląskiego – Organizator Filharmonii Śląskiej
Strabag – Główny Mecenas Konkursu
Totalizator Sportowy – partner Konkursu
Fundacja PZU – partner Konkursu
Polska Grupa Energetyczna PGE, PKO Bank Polski, BMW Bawaria Motors – sponsorzy Filharmonii Śląskiej
Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM – strategiczny partner merytoryczny oraz fundator nagrody pozaregulaminowej
Kancelaria Prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Fundacja Jerzego Semkowa, Związek Artystów i Wykonawców STOART – fundatorzy nagrody pozaregulaminowej
Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.