festiwal-sztuki-kobiet-persona-rok-wislawy-szymborskiej

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Rok Wisławy Szymborskiej

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na
Koncert „Czy dożwolisz najmilsza”

26 maja (piątek) 2023, godz. 20:00
Ulica Elektoralna 12

Eljanna siedziała na sofce mocno zamyślona. I miała nad czem rozmyślać! Miała dwóch nażeczonych! Tak zaczyna się „Błysk rewolwru”, romans kryminalny, który wyszedł spod pióra kilkunastoletniej Wisławy Szymborskiej. Tak, Wisława Szymborska chciała zostać powieściopisarką! „Błysk rewolwru” jest prawdopodobnie jedynym zachowanym dowodem tych zamiarów. Jedynym, w dodatku niekompletnym, ponieważ trzy z ośmiu stron rękopisu zaginęły.

Koncert „Czy dożwolisz najmilsza” jest słowno-muzyczną opowieścią o Eljannie i jej „nażeczonych” z autorską muzyką zespołu BUKORU. Eljanna, piękny i miły Ramon oraz miljoner Ewel przemówią przy dźwiękach granej na żywo muzyki. Być może dowiemy się również, co mogły skrywać trzy zaginione strony…

Scenariusz i reżyseria – Anna Bugajska
Kierownictwo muzyczne – Dawid Sulej Rudnicki
Zespół BUKORU w składzie:
Marta Kołatek – śpiew
Anna Bugajska – śpiew
Krzysztof Augustyn – kontrabas
Dawid Sulej Rudnicki – fortepian, trąbka, elektronika

Wycinanki wykorzystane w filmach prezentowanych podczas koncertu stworzyli: Anna Gurgul, Aleksandra Ciastoń, Maciej Rutkowski; animacja: Aleksandra Ciastoń, Agata Kubik, Olga Surma; montaż: Anna Bugajska.

PERSONA to interdyscyplinarny festiwal sztuki kobiet, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Główną ideą festiwalu jest powołanie nowego wyjątkowego wydarzenia kulturalno-artystycznego poświęconego kobietom artystkom, służącego promocji ich twórczości i przybliżającego wybitne kobiece osobowości ze świata kultury i sztuki. Ma on też służyć inicjowaniu dyskusji na tematy dotyczące twórczości kobiet i problemów kobiet we współczesnym świecie.

Patronat honorowy: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Partnerzy:
Fundacja Marii Janion Odnawianie Znaczeń
Fundacja Artystyczna Perform
Teatr im. Słowackiego
Wydawnictwo Znak
Matronat: Fundacja Muzeum Historii Kobiet
Patronat medialny:
TVP Kultura
TOK fm

BUKORU, fot. Dariusz Pawelec

BUKORU, fot. Dariusz Pawelec

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia do odbioru w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury, ul. Elektoralna 12, oraz do pobrania online: www.mik.waw.pl lub kasa@mik.waw.pl / tel. +48 783 708 380
https://www.mik.waw.pl/czy-dozwolisz-najmilsza-persona-2023/

VOD

Informacje kulturalne, 27.09.2023

Informacje kulturalne, 26.09.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE