swieta-wielkanocne-2023-w-tvp-kultura

Święta Wielkanocne 2023 w TVP Kultura

W Święta Wielkanocne TVP Kultura przygotowała wyjątkową ofertę programową. „Pasja wg św. Łukasza” Maestro Krzysztofa Pendereckiego, „Dzwonnik z Notre Dame”, oscarowe „Jak zostać królem” i „Pożegnanie z Afryką”, a także trylogia Henryka Sienkiewicza - to tylko niektóre świąteczne propozycje anteny. Premierowo zobaczymy m.in. wzruszający dokument o prof. Henryku Skarżyńskim pt. „Czy pani mnie słyszy?” oraz odcinek „Wędrowca Polskiego”, w którym odwiedzimy malowniczą Kotlinę Kłodzką.

Centrum Kultury i Historii, które łączy kanały tematyczne: TVP Kultura, TVP Historia TVP HD i TVP Dokument oraz produkuje programy misyjne, zaprasza w Święta Wielkanocne do oglądania wyjątkowej oferty programowej.

Wyjątkowe koncerty wielkanocne, filmowe hity oraz wzruszające filmy dokumentalne i premiery - w Święta Wielkanocne TVP Kultura przygotowała wyjątkową ofertę programową. Widzowie wysłuchają wprawiających w zadumę wielkanocnych koncertów – legendarnej „Pasji wg św. Łukasza” Maestro Krzysztofa Pendereckiego, zagranej w ramach 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, a także zbioru pieśni pasyjnych w wykonaniu Adama Struga i zespołu śpiewaczego Monodia Polska w programie „Scena muzyczna”.
Nie zabraknie filmowych hitów. Na antenie pojawią się „Dzwonnik z Notre Dame” w reżyserii Jeana Delannoya, oscarowe „Jak zostać królem” Toma Hoopera i „Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollacka oraz przeniesiona na ekran trylogia Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i mieczem”, „Potop Redivivus” i „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Do refleksji skłonią filmy dokumentalne – premierowy, wzruszający „Czy pani mnie słyszy?”, opowiadający o wybitnym lekarzu, prof. Henryku Skarżyńskim oraz „Tajemnica V symfonii Beethovena”, który przybliża historię powstania najsłynniejszego dzieła wiedeńskiego kompozytora. Wielbiciele wycieczek krajoznawczych wybiorą się w niekonwencjonalną podróż w programie „Wędrowiec Polski”. Krzysztof Koehler odwiedzi tym razem malowniczą Kotlinę Kłodzką i pozna tamtejsze wielkanocne tradycje.

7 kwietnia - Wielki Piątek

15. WIELKANOCNY FESTIWAL LUDWIGA VAN BEETHOVENA. KRZYSZTOF PENDERECKI – PASJA WG ŚW. ŁUKASZA - godz. 18:20
Rejestracja ikonicznego wykonania utworu „Pasja wg św. Łukasza” podczas 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego wystąpiła Orkiestra Sinfonia Varsovia w towarzystwie Chóru Filharmonii Narodowej, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Ukraińskiego Narodowego Chóru Akademickiego „Dumka” i Warszawskiego Chóru Chłopięcego. W koncercie wzięli udział światowej sławy soliści - Iwona Hossa - sopran, Thomas Bauer - baryton i Tomasz Konieczny – bas oraz recytator Krzysztof Gosztyła. Monumentalne dzieło Mistrza składa się z 24 odcinków, w których wykorzystany jest łaciński tekst Ewangelii według św. Łukasza, z fragmentami wielkopostnych hymnów, psalmów i trenów.

8 kwietnia - Wielka Sobota

DZWONNIK Z NOTRE DAME (reż. Jean Delannoy) - godz. 12:20
Francusko-włoska filmowa adaptacja powieści Victora Hugo, wyreżyserowana przez Jeana Delannoya. XV-wieczny Paryż. Nadchodzi czas Święta Głupców, które jak co roku odbywa się na placu przed katedrą Notre Dame. Wśród artystów cyrkowych znajduje się zmysłowa Esmeralda, wykonująca urzekający taniec. Zauroczony kobietą alchemik Frollo, zleca swojemu wiernemu słudze porwanie tancerki, lecz Quasimodo sam ulega jej wdziękowi. W rolach głównych wystąpili Gina Lollobrigida, Anthony Quinn i Alain Cuny.

SCENA MUZYCZNA - ADAM STRUG I MONODIA POLSKA - TWARDE ŁOŻE - godz. 14:50
Podczas koncertu Adama Struga i zespołu śpiewaczego Monodia Polska usłyszymy utwory pasyjne w wariantach z łomżyńskiego. W tej najbardziej wysuniętej na północny-wschód części historycznego Mazowsza sąsiadowały ze sobą wsie drobnoszlacheckie, włościańskie i kurpiowskie. Każda z nich wytworzyła przez wieki własny ryt muzyczny, w którym interpretowano starodawne pieśni kościelne niemalże do wczoraj. Imponujący liczbą i kunsztem zbiór zawiera dzieła najważniejszych polskich poetów i kompozytorów - od średniowiecznych anonimów po wiek XIX. Pod strzechy pieśni te trafiały dzięki kościelnym nabożeństwom, a zmodyfikowane zgodnie z wrodzoną muzykalnością Polaków, przetrwały do naszych czasów.

OGNIEM I MIECZEM (reż. Jerzy Hoffman) - godz. 16:55
Prawdziwa superprodukcja - jedna z największych i najkosztowniejszych realizacji filmowych w historii polskiej kinematografii. Epicka opowieść osnuta jest na pierwszej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Po „Panu Wołodyjowskim” i „Potopie” - dzięki Jerzemu Hoffmanowi - otrzymaliśmy ekranizację kolejnej powieści. Reżyser dowiódł, że w mistrzowski sposób potrafi łączyć wątki romansowe z batalistyką i losami stworzonych przez Sienkiewicza barwnych postaci na tle splątanej, XVII-wiecznej historii I Rzeczypospolitej. Na ekranie m.in. Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Krzysztof Kowalewski, Wiktor Zborowski i Andrzej Seweryn.

JAK ZOSTAĆ KRÓLEM (reż. Tom Hooper) - godz. 20:00
Nagrodzony czterema Oscarami biograficzny dramat historyczny w reżyserii Toma Hoopera. „Jak zostać królem” to fascynująca historia księcia Alberta, który po szokującej abdykacji Edwarda VIII musi zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Wielką przeszkodą w wypełnianiu królewskich obowiązków świeżo upieczonego monarchy jest zaburzenie mowy - jąkanie. Jedyną osobą, która może mu pomóc, jest australijski specjalista, stosujący niekonwencjonalne metody pracy nad wymową. Rodząca się przyjaźń, odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen. W rolach głównych zobaczymy Colina Firtha, Helenę Bonham Carter i Geoffreya Rusha.

9 kwietnia - Niedziela Wielkanocna

POTOP REDIVIVUS (reż. Jerzy Hoffman) - godz. 11:45
Odrestaurowana cyfrowo ekranizacja drugiej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. "Potop Redivivus" to projekt Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni "Potopu" na dużym i małym ekranie - w doskonałej jakości i w nowej, atrakcyjnej formie. Film został na nowo zmontowany przez Marcina Kota Bastkowskiego pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Ten zabieg nadał filmowi dynamiki - bitewne starcia stały się jeszcze bardziej efektowne. Wydobyto z tego ikonicznego dzieła to, co w nim najbardziej spektakularne - epickość opowieści i doskonałe filmowe rzemiosło. Na ekranie pojawia się plejada gwiazd polskiego kina - Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Władysław Hańcza i Kazimierz Wichniarz.

WĘDROWIEC POLSKI – KOTLINA KŁODZKA - WIELKANOC – PREMIERA - godz. 14:55
W premierowym odcinku programu Krzysztof Koehler odbędzie podróż przez malowniczą Kotlinę Kłodzką. Odkryje tam charakterystyczne obrzędy wielkanocne - pozna zarówno materialne, jak i duchowe tradycje regionu.

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (reż. Sydney Pollack) - godz. 20:00
Nagrodzony aż siedmioma Oscarami, mistrzowski, poruszający melodramat w reżyserii Sydneya Pollacka. Film opowiada o fascynujących losach Karen Blixen, duńskiej pisarki, która wyjechała do Kenii, pokochała Afrykę, jej mieszkańców i tajemniczego myśliwego, z którym połączył ją płomienny romans. Na ekranie możemy podziwiać grę aktorską Meryl Streep, Roberta Redforda i Klausa Marii Brandauera.

10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny

CZY PANI MNIE SŁYSZY? (reż. Agnieszka Krotki-Żmijewska) - PREMIERA - godz. 13:25
Film dokumentalny stanowi monograficzną opowieść o nietuzinkowej postaci - wybitnym lekarzu, profesorze Henryku Skarżyńskim, światowej sławy otolaryngologu, który setkom tysięcy pacjentów przywrócił słuch. Z jednej strony skupiony na pracy, wybitny mikrochirurg, z drugiej wrażliwy poeta, rzeźbiarz i wnikliwy obserwator ludzkiej natury. „Czy pani mnie słyszy?” to poruszająca historia opowiedziana głęboko skrywanymi emocjami samego bohatera, jak i przejmującymi relacjami pacjentów. Profesor Henryk Skarżyński rusza w podróż w głąb siebie - przez wzruszenia, radości, szokujące odkrycia i łzy.

TAJEMNICA V SYMFONII BEETHOVENA (reż. Guy Evans) - godz. 14:30
Dokument ukazuje historię powstania „V Symfonii” Ludwiga van Beethovena. Już pierwsze dźwięki tego wybitnego dzieła należą do najbardziej rozpoznawalnych w historii muzyki. Nikt jednak tak naprawdę nie wie, co kompozytor chciał tym utworem wyrazić. Legenda głosi, że gniewał się na okrutny los i utratę słuchu. Brytyjski dyrygent, John Eliot Gardiner i dziennikarz, Ian Hislop uważają jednak, że kompozycja jest wyrazem wiary Beethovena w rewolucję francuską, podsumowując - „to niespokojna muzyka niespokojnego człowieka, żyjącego w niespokojnych czasach”.

PAN WOŁODYJOWSKI (reż. Jerzy Hoffman) - godz. 17:05
Ekranizacja trzeciej części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza to superprodukcja, która starannie oddaje realia i klimat powieści. Zawiera pełne rozmachu, precyzyjnie skomponowane sceny zbiorowe. Akcja filmu toczy się na przełomie lat 60. i 70. XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski po utracie narzeczonej porzuca służbę wojskową i zaszywa się w klasztorze. Nad krajem wisi groźba tureckiej inwazji, więc przekonany przez swych przyjaciół i hetmana Jana Sobieskiego powraca do służby ojczyźnie. W rolach głównych Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka i Jan Nowicki.

VOD

Informacje kulturalne, 10.12.2023

Informacje kulturalne, 09.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE