48-festiwal-polskich-filmow-fabularnych-w-gdyni

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

W Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazło się 5 koprodukcji Telewizji Polskiej. O Złote i Srebrne Lwy powalczą: „Figurant” Roberta Glińskiego, „Raport Pileckiego” Krzysztofa Łukaszewicza, „Święty” Sebastiana Buttnego, „Fin del Mundo?” Piotra Dumały oraz „Kos” Pawła Maślony.

Widzowie będą mogli śledzić najważniejsze wydarzenia na antenie TVP Kultura oraz w mediach społecznościowych. Codziennie w studiu festiwalowym gośćmi Katarzyny Sanockiej, Łukasza Adamskiego i Łukasza Jasiny będą wybitni twórcy filmowi.

Inauguracja studia festiwalowego w poniedziałek, 18 września o 22:05. W kolejnych dniach (od wtorku do piątku) festiwalowe studio będzie emitowane ok. 19.30 oraz po głównej pozycji filmowej dnia, a w sobotę o 14:20, 16:15 i 18:30. Codziennie w specjalnym wydaniu „Informacji kulturalnych", dziennikarze TVP Kultura podsumują najważniejsze wydarzenia festiwalu.

W tym roku o nagrodę 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni walczy aż 45 filmów, w tym 16 w Konkursie Głównym, 25 w konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz 4 w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Na transmisję z uroczystej gali zamknięcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas której poznamy tegorocznych laureatów zapraszamy w sobotę 23 września o godz. 18.55 do TVP Kultura i TVP Kultura 2. 

Po gali, o godz. 21:15 w programie „Za kulisami - FPFF Gdynia” Katarzyna Sanocka, Łukasz Adamski i Łukasz Jasina podsumują wydarzenie i porozmawiają o największych odkryciach tegorocznego festiwalu.

„RAPORT PILECKIEGO”

  Film jest opowieścią o wielkim polskim bohaterze drugiej wojny światowej – Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który walczył z dwoma systemami totalitarnymi: niemieckim i sowieckim. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany przez komunistów na śmierć za działalność wrogą Polsce Ludowej. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

  Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz
Obsada: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: Telewizja Polska
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„FIN DEL MUNDO?”

  Waldi i jego trzy siostry mieszkają w starej willi pod miastem, a w piwnicy ich stuletni rodzice, którzy kilka lat temu umarli. Cała rodzina cieszy się wspólnymi śniadaniami i domowym ciepłem, dopóki Waldi nie odkrywa w sobie nadprzyrodzonych mocy. Wtedy niespodziewani goście wciągają mieszkańców willi w ściśle tajny plan, zmuszając zmarłych rodziców do uruchomienia swoich znajomości w zaświatach. Film staje się na przemian kryminałem, melodramatem, westernem, będąc nieprzerwanie komedią absurdu – co prowadzi nieuchronnie do końca świata. Ale czy na pewno?

  Reżyseria i scenariusz: Piotr Dumała
Obsada: Aleksandra Popławska, Andrzej Szeremeta, Stanisław Brudny, Helena Norowicz
Produkcja: Mañana
Koprodukcja: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska
Dystrybucja: AP Mañana

„ŚWIĘTY”

To film inspirowany wydarzeniami z 1986 roku. Historia śledztwa w jednej z najbardziej medialnych spraw kryminalnych końca PRLu, prowadzonej przez mało doświadczonego, ale ambitnego milicjanta, Andrzeja Barana. Ze znajdującego się w Katedrze Gnieźnieńskiej bezcennego barokowego relikwiarza zostaje skradziona otoczona wyjątkową czcią, srebrna figura Świętego Wojciecha. Szef ko-mendy milicji w Poznaniu nie chcąc wystawiać na ewentualną porażkę najbliższych i zaufanych współpracowników, powierza sprawę̨ Baranowi. Opór i nieufność́ otoczenia, naciski przełożonych oraz dziwne zbiegi okoliczności sprawiają̨, że Andrzej odkrywa wyjątkową̨, symboliczną zbieżność między przebiegiem włamania i swojego śledztwa, a wydarzeniami sprzed 1000 lat, opisanymi w legendach i odlanymi w płaskorzeźbach na XII-wiecznych Drzwiach Gnieźnieńskich.

Reżyseria i scenariusz: Sebastian Buttny
Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk, Leszek Lichota
Produkcja: IKH Pictures Production
Koprodukcja: Matrix Film, Telewizja Polska, Centrum Technologii Audiowizualnych, Dolnośląskie Centrum Filmowe
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„KOS”

Wiosna 1794 roku, do Polski wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić po-wstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

Reżyseria: Paweł Maślona
Scenariusz: Michał A. Zieliński
Obsada: Agnieszka Grochowska, Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Matylda Giegżno, Robert Więckiewicz, Piotr Pacek, Łukasz Simlat, Jason Mitchell
Produkcja: Aurum Film
Koprodukcja: Daniel Baur (K5 International), ViaPlay Groupe, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Fundusz Filmowy w Krakowie i Telewizja Polska.
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„FIGURANT”

Psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. Między mężczyzną a biskupem, choć nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz, rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Andrzej Gołda
Obsada: Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Zuzanna Lit, Zbigniew Stryj, Andrzej Mastalerz, Maciej Mikołajczyk, Adrian Brząkała, Barbara Kurzaj-Jonak, Krzysztof Szczepaniak, Krzysztof Wach, Radosław Krzyżowski, Paulina Kinaszewska
Produkcja: WFDiF
Koprodukcja: WFDiF, Telewizja Polska , Krakowskie Biuro Festiwalowe, dotacja PISF.
Dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa
 

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE