wystawa-ogrod-marty-hildegard-skowasch

Wystawa "Ogród Marty" Hildegard Skowasch

HILDEGARD SKOWASCH "Ogród Marty"
1 lipca – 11 września 2022 | sala główna
Galeria Sztuki BWA w Olsztynie (al. Marsz. J. Piłsudskiego 38)

kuratorka: Mariola Balińska
koordynacja: Monika Sadowska


PATRONAT HONOROWY Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Wystawa "Ogród Marty" Hildegard Skowasch prezentowana w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie jest sentymentalną podróżą niemieckiej artystki do regionu, z którym związana jest historią rodzinną. Rodzina ze strony ojca pochodziła z Prus Wschodnich, z miejscowości Wójtowo pod Olsztynem. Po II wojnie światowej bliscy Hildegard zamieszkali w Niemczech, ale przez lata pielęgnowana była wśród nich pamięć o rodzinnych stronach. Artystka zapamiętała tę część Polski – jako miejsce niezwykłe i niemal nierealne. Wystawa ta jest refleksją nad ludzką pamięcią, która dotyczy wspomnień związanych z losami jej rodziny uwikłanej w historię polsko-niemieckich relacji. Wspomnienia o małej miejscowości pod Olsztynem, podobnie jak jej figury rzeźbiarskie z pogranicza baśniowego świata – to dwa niezwykle ważne motywy, które spotkają się na wystawie w Olsztynie.

Ekspozycja prezentowana w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie stanowi szeroki przegląd twórczości artystki od lat 90. XX w. Na wystawie pokazane zostaną zarówno rzeźby papierowe, jak i ceramiczne, linoryty, monotypie oraz akwarele. Wystawa została wzbogacona najnowszymi pracami, które powstały w berlińskiej pracowni, a także podczas ostatnich pobytów rezydencyjnych w Europie. / Mariola Balińska

Hildegard Skowasch ur. w 1958 w Essen (Niemcy). W latach 1978-1987 studiowała w Münster na Akademii Sztuk Pięknych oraz Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma otrzymując dyplom z zakresu sztuki i romanistyki. W latach 1982-1983 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji. Artystka należy do stowarzyszenia Atelier Mengerzeile w Berlinie. Współpracuje z innymi artystami, biorąc udział w grupowych wystawach i programach rezydencyjnych. Tworzy obiekty rzeźbiarskie z papieru, zajmuje się ceramiką, akwarelą i rysunkiem. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: w Nowym Jorku, Wiedniu, Helsinkach i Istambule. Artystka prezentowała swoje prace w Polsce w ramach zbiorowej wystawy To nie moja bajka! w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w 2014 r. oraz w 10 edycji Grassomanii w 2018 r. W 2018 r. odbyła również rezydencję artystyczną w Sztynorcie na Mazurach. W 2019 r. artystka miała indywidualną wystawę "Close your eyes" w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wystawa

Wystawa "Ogród Marty" Hildegard Skowasch

Otwarcie: 1 lipca (piątek), godz. 18:00, Galeria Sztuki BWA w Olsztynie -
al. Marsz. J. Piłsudskiego 38

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE