wystawa-boze-narodzenie-swiatlosc-w-ciemnosci-swieci

Wystawa „ Boże Narodzenie - Światłość w ciemności świeci”

Castello, Willmann, Wyspiański, Bassano, Mehoffer – to tylko niektórzy mistrzowie polskiego i europejskiego malarstwa, których dzieła pojawią się wkrótce w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Wystawa „Światłość w ciemności” łączy różne epoki i style jednym tematem: Bożym Narodzeniem.

To ma być duże wydarzenie, sztuka przez duże „S”. Na wystawę „Boże Narodzenie. Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień” Muzeum Diecezjalne w Siedlcach ściąga eksponaty aż z trzynastu muzeów i placówek kultury z całej Polski. Na liście znalazły się Muzea Narodowe z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Muzea Archidiecezjalne z Krakowa, Warszawy i Drohiczyna, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Zgromadzenie Braci Albertynów w Krakowie.

Równie imponująco wygląda spis artystów, w którym figurują nazwiska zarówno dawnych mistrzów, jak i twórców współczesnych. Tych pierwszych reprezentują m.in. Rembrandt van Rijn, Giovanni Battista Tiepolo, Giovanni Battista Pittoni, Francesco da Ponte zw. Bassano, Valerio Castello, Michael Willmann i Alessandro Lanfranchi. Z nieco bliższych naszym czasom Polaków jest Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Adam Chmielowski i Cyprian Kamil Norwid. Z twórców współczesnych swoje dzieła udostępnili m.in. Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula, Janusz Matuszewski (profesorowie ASP w Krakowie), Wojciech Cieśniewski i Artur Wąsowski (ASP w Warszawie) oraz Tomasz Nowak (UPH Siedlce).

Chcemy, by ta wystawa była miejscem pełnym nadziei, okazją do wyciszenia się z tego wszystkiego, czym człowiek jest zwykle otoczony. Pokazujemy na niej, że nie tylko dawni artyści zajmowali się malarstwem sakralnym. Zgromadzone dzieła prezentują różne style i techniki: od grafik przez obrazy olejne na płótnie i drewnie, do rzeźb i przedmiotów rzemiosła artystycznego – mówi dyrektor siedleckiego muzeum, ks. dr Robert Mirończuk. Łącznie będzie to ponad czterdzieści eksponatów.

Aktualnie muzeum przygotowuje pod nową ekspozycję swoje sale wystawowe, w związku z czym przez najbliższe półtora tygodnia będzie niedostępne do zwiedzania.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 26 listopada, a będzie ją można oglądać do końca marca przyszłego roku. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Dyrektor Siedleckiego Muzeum, ks. dr Robert Mirończuk, mat. prasowe

Dyrektor Siedleckiego Muzeum, ks. dr Robert Mirończuk, mat. prasowe

 www.facebook.com/diecezjalne

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE