Castello, Willmann, Wyspiański, Bassano, Mehoffer – to tylko niektórzy mistrzowie polskiego i europejskiego malarstwa, których dzieła pojawią się wkrótce w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Wystawa „Światłość w ciemności” łączy różne epoki i style jednym tematem: Bożym Narodzeniem.
To ma być duże wydarzenie, sztuka przez duże „S”. Na wystawę „Boże Narodzenie. Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień” Muzeum Diecezjalne w Siedlcach ściąga eksponaty aż z trzynastu muzeów i placówek kultury z całej Polski. Na liście znalazły się Muzea Narodowe z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie, Muzea Archidiecezjalne z Krakowa, Warszawy i Drohiczyna, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach oraz Zgromadzenie Braci Albertynów w Krakowie.
Równie imponująco wygląda spis artystów, w którym figurują nazwiska zarówno dawnych mistrzów, jak i twórców współczesnych. Tych pierwszych reprezentują m.in. Rembrandt van Rijn, Giovanni Battista Tiepolo, Giovanni Battista Pittoni, Francesco da Ponte zw. Bassano, Valerio Castello, Michael Willmann i Alessandro Lanfranchi. Z nieco bliższych naszym czasom Polaków jest Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Adam Chmielowski i Cyprian Kamil Norwid. Z twórców współczesnych swoje dzieła udostępnili m.in. Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula, Janusz Matuszewski (profesorowie ASP w Krakowie), Wojciech Cieśniewski i Artur Wąsowski (ASP w Warszawie) oraz Tomasz Nowak (UPH Siedlce).
– Chcemy, by ta wystawa była miejscem pełnym nadziei, okazją do wyciszenia się z tego wszystkiego, czym człowiek jest zwykle otoczony. Pokazujemy na niej, że nie tylko dawni artyści zajmowali się malarstwem sakralnym. Zgromadzone dzieła prezentują różne style i techniki: od grafik przez obrazy olejne na płótnie i drewnie, do rzeźb i przedmiotów rzemiosła artystycznego – mówi dyrektor siedleckiego muzeum, ks. dr Robert Mirończuk. Łącznie będzie to ponad czterdzieści eksponatów.
Aktualnie muzeum przygotowuje pod nową ekspozycję swoje sale wystawowe, w związku z czym przez najbliższe półtora tygodnia będzie niedostępne do zwiedzania.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 26 listopada, a będzie ją można oglądać do końca marca przyszłego roku. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Dyrektor Siedleckiego Muzeum, ks. dr Robert Mirończuk, mat. prasowe