Spotkanie autorskie z autorami książek, świadkami oraz zainspirowanymi nauczaniem kardynała Stefana Wyszyńskiego to najnowsza propozycja
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i Wydawnictwa M.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 września. Początek o godz. 15:00
Myśl Prymasa Tysiąclecia jest ciągle żywa i aktualna. Teksty, które po sobie pozostawił – programy duchowej odnowy, homilie, dokumenty – stanowią zarówno świadectwo wiary, nadziei i miłości, jak i wielką inspirację oraz motywację do pracy nad sobą.
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem był Prymas Tysiąclecia, a także o tym, czego dzisiaj, 40 lat po jego śmierci, możemy się wciąż od niego nauczyć. Rozmówcy podzielą się wspomnieniami związanymi z nowym Błogosławionym, kulisami pogrzebu i beatyfikacji.
Podczas spotkania obecni będą autorzy książek:
Grzegorz Polak, (zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego): Najbardziej lubił nasturcje;
Hanna i Marian Romaniukowie: Stefan Wyszyński. Aforyzmy;
Jan Maria Jackowski: Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego
oraz pozostali goście:
Michalina Jankowska (Instytut Prymasowski), która opowie o książce Anny Rastawickiej Ten zwycięża, kto miłuje;
Piotr Słabek (redaktor naczelny Wydawnictwa M), który przedstawi książkę ks. Bronisława Piaseckiego i Marka Zająca Prymas Wyszyński nieznany;
Przemysław Janiszewski, blog i kanał Moc w Słabości.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH!
GDZIE:
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
KIEDY:
25 września 2021 r., godz. 15.00
Wstęp jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkania przewidziane oprowadzanie po Muzeum
Hanna i Marian Romaniukowie: "Stefan Wyszyński. Aforyzmy"
Więcej o książkach:
Grzegorz Polak Najbardziej lubił nasturcje
Książka przedstawia nieznane fakty z życia prymasa Stefana Wyszyńskiego i rozwija rzadko poruszane wątki z jego nauczania. Należą do nich m.in. stosunek do Żydów, pomoc udzielana Kościołowi na Wschodzie, czy działalność na rzecz jedności chrześcijan. Osobny rozdział poświęcony został postawie prymasa wobec kobiet. ¬Dowartościowanie roli kobiet w Kościele oraz powierzanie im bardzo ważnych zadań było niespotykane w jego czasach i dziś może być wzorem dla wielu hierarchów Kościoła. Mimo tego zarzucano mu, że był zbyt konserwatywny, oderwany od realiów życia, oschły i niewzruszony. Autor w błyskotliwy sposób podważa te stereotypy, które narosły wokół postaci Prymasa Tysiąclecia.
W tej publikacji znajdziemy też sporo ciekawostek z biografii ¬kardynała Wyszyńskiego, np. na jakim instrumencie grywał w domowym zaciszu, którego rosyjskiego barda lubił słuchać, i kiedy po raz pierwszy użyto określenia „Prymas Tysiąclecia”.
Marian i Hanna Romaniukowie Stefan Wyszyński. Aforyzmy
Z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego ukazał się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego, myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara, Człowiek, Rodzina, Ojczyzna, Duchowieństwo, Społeczeństwo, Medytacje i Praca.
Album Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie Prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego
Niezwykły album zdjęć z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Ich autorem jest obecny senator Jan Maria Jackowski, który w tamtym był czasie był reporterem „Tygodnika Solidarność” i uwiecznił kilka dni z ostatniego pożegnania prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Anna Rastawicka Ten zwycięża, kto miłuje
Wspomnienia Anny Rastawickiej o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Autorka bestsellerowej książki przez 12 lat pracowała z kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia prymasa. Poza historią życia dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi – a także przybliża jego postać i pracę.
ks. Bronisław Piasecki, Marek Zając Prymas Wyszyński nieznany
Wspomnienia ks. Bronisława Piaseckiego, ostatniego kapelana prymasa Stefana Wyszyńskiego, to książka absolutnie unikatowa. Przynosi wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych: począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, przez posługę biskupa lubelskiego i pierwsze lata Prymasostwa, okres aresztowania i Millenium – aż po lata 70. i czas „Solidarności”.