astor-piazzolla-koncert-sinfonii-iuventus

ASTOR PIAZZOLLA – KONCERT SINFONII IUVENTUS

Koncert w stulecie urodzin Astora Piazzolli, wielkiego reformatora tanga argentyńskiego. W solowych partiach wystąpi grający na bandoneonie Klaudiusz Baran, a we wzruszającym tangu „Adiós Nonino” zaprezentuje się solo także skrzypaczka Justyna Baran.
Orkiestrę poprowadzi Marek Wroniszewski.

Po II wojnie światowej przełom w postrzeganiu tanga i jego renesans nastąpił dzięki niezwykłym dokonaniom Astora Piazzolli. Stworzony przez niego gatunek tango nuevo odchodził od czysto tanecznej funkcji i stawał się muzyką autonomiczną o wysokich artystycznych walorach. „Klasyczny” zespół: bandoneon, skrzypce, fortepian i kontrabas, bywał poszerzany, jednak najważniejszym nośnikiem melodii i ekspresji tango nuevo wciąż pozostawał bandoneon, którego Piazzolla był wspaniałym wirtuozem.
Nurt ten okazał się ożywczy i rozwojowy, wciąż inspirując kompozytorów, jazzmanów, tancerzy.

Koncert w stulecie urodzin wielkiego reformatora gatunku, który dziś stał się już jego „nowym klasykiem”, przypomni najsławniejsze tanga: m.in. Adiós Nonino, Oblivion, Libertango, ale też ciekawą większą formę – Koncert na bandoneon z 1979, który wydawca dzieła określił mianem Aconcagua, wskazując symbolicznie na najwyższy szczyt górski obu Ameryk i całej półkuli południowej.

KONCERT ONLINE
Transmisja na kanale YouTube i na 
https://sinfoniaiuventus.pl
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie – „Nowa Miodowa”, ul. Rakowiecka 21


30 kwietnia 2021, godz. 20.00

ASTOR PIAZZOLLA – KONCERT SINFONII IUVENTUS

ASTOR PIAZZOLLA – KONCERT SINFONII IUVENTUS

Więcej na sinfoniaiuventus.pl

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE