nowe-realizacje-przystan-kajakowa-paprocany-w-tychach-prezentacja-obiektu

Nowe Realizacje. Przystań kajakowa Paprocany w Tychach - prezentacja obiektu

Nad Jeziorem Paprocańskim, najpopularniejszym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Tychów oraz okolic powstał wyjątkowy obiekt przystań kajakowa MOSM, którego autorem jest pracownia RS+ Robert Skitek. Budynek ten jest nominowany do tegorocznej edycji plebiscytu na najlepsze realizacje architektoniczne świata ArchDaily 2021 Building of the Year Awards w kategorii Obiekty sportowe.
W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację projektu, która odbędzie się 24 lutego 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Robert Skitek.

Część nabrzeża Jeziora Paprocańskiego od lat chętnie użytkowana przez liczne kluby żeglarskie oraz sekcję kajakarską Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego znajdowała się z bardzo złym stanie – zdecydowano się na wybudowanie nowych obiektów dla wodniaków. W 2020 roku oddano do użytku przystań kajakarską, w następnej kolejności powstanie tu także marina żeglarska. Warto dodać, że wychowanką tyskiego ośrodka kajakarskiego jest podwójna medalistka olimpijska, Karolina Naja.

Aby wyodrębnić przestrzennie budynek przystani kajakarskiej został on nieco cofnięty w głąb lądu względem biegnącej przy samej wodzie promenady. To pozwoliło stworzyć układ drewnianych siedzisk, które podczas zawodów służą jako trybuny, a na co dzień są miejscem odpoczynku i spotkań. W ten sposób cała przestrzeń przed budynkiem wraz z trybunami, część zadaszona oraz cały dach stały się atrakcyjną przestrzenią publiczną, kolejnym ważnym dla ludzi elementem nabrzeża.

Budynek w większej części został wykonany z drewna, z wyjątkiem tylnej ściany, którą z powodu wymogów przeciwpożarowych wykonano z szarych płyt włókno-cementowych.
„Funkcjonalnie budynek podzielony jest na dwie części – szkoleniową oraz magazynową. Rozdzielono je i przykryto wspólnym dachem pokrytym roślinnością. Z pozostałych stron budynek został otoczony zielonymi skarpami. Z jego dachu rozciąga się wspaniały widok na jezioro, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić tam dodatkową ścieżkę” - opisują swój projekt architektoniczny jego autorzy.

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Partner: Equitone

Patroni medialni:
TVP Kultura, LaVie, NOWY MAGAZYN, MAGAZIF
budnet.pl, mieszkaniezpomyslem.pl, swiatnaobcasach.pl
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Przystań kajakowa Paprocany w Tychach

Przystań kajakowa Paprocany w Tychach

Rejestracja na prezentację: sztuka-architektury.pl/article/14420/przystan-kajakowa-paprocany-w-tychach-prezentacja-obiektu

Wydarzenie na FB: facebook.com/events/743940646505927

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE