nie-odpowiadam-za-swoje-sny-oniryzm-jako-narzedzie-buntu

„Nie odpowiadam za swoje sny”. Oniryzm jako narzędzie buntu

Jak pandemia wpłynęła na marzenia senne? Czy oniryczna konwencja to bunt czy ucieczka? Muzeum Pana Tadeusza we wtorek 11 sierpnia o godzinie 18.00 zaprasza na premierę online filmu o relacjach między, kinem, literaturą, marzeniem i koszmarem.

W realizacji udział wzięli: węgierska aktorka i producentka Orsolya Török-Illyés, znana z filmu „Bibliothèque Pascal”, Dominika Słowik, laureatka Paszportu „Polityki” za powieść „Zimowla” i Wiktor Stribog, twórca audiowizualny, autor kanału KrainaGrzybowTV.

W ramach programu towarzyszącego przeglądowi filmowemu „Ręce do góry!” Bunt w kinie krajów V4 Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wydarzenie online pt. Sny i filmy mają podobną strukturę. I tu, i tu czas biegnie nieliniowo, pojawiają się retrospekcje, metamorfozy bohaterów, nagłe, nieprawdopodobne zwroty akcji, zlekceważone zostają prawa fizyki. W sytuacji ograniczonej wolności oniryczna, czy baśniowa stylistyka pozwalała twórcom zasugerować to, czego nie mogli powiedzieć wprost, a sfera fantazji stanowiła schronienie przed uciążliwą codziennością.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

„Nie odpowiadam za swoje sny”. Oniryzm jako narzędzie buntu

„Nie odpowiadam za swoje sny”. Oniryzm jako narzędzie buntu

Więcej informacji:
muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/oniryzm-debata/

VOD

Informacje kulturalne, 23.04.2025

Informacje kulturalne, 16.04.2025


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE