Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert w ramach festiwalu EMANACJE, już w niedzielę 12 lipca o 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Będzie to wieczór z
kameralną muzyką Mistrza Pendereckiego. W programie: Cadenza na skrzypce solo w
opracowaniu Ch. Edingera oraz I i II Sonata na skrzypce i fortepian. W roli interpretatorów muzyki Krzysztofa Pendereckiego wystąpią: Jakub Jakowicz (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian).
Krzysztof Penderecki rozpoczął swoją drogę twórczą od pisania na skrzypce. We wczesnych utworach awangardowych eksperymentował ze sposobem wydobycia dźwięku właśnie z
instrumentów smyczkowych. Wraz z upływem czasu kompozytor powrócił do źródeł. Niemal po pięćdziesięciu latach od napisania I Sonaty powstała kolejna – bardzo rozbudowana, rozmiarami przypominająca koncert skrzypcowy. Obie sonaty dzielą dziesiątki lat, wydarzeń, doświadczeń i dokonań twórczych. Pod względem konstrukcyjnym II Sonata nawiązuje do powstałych w latach 90-tych dzieł kantatowo-oratoryjnych: 7. Symfonii Siedem bram
Jerozolimy i Credo. II Sonata powstała na zamówienie Anne-Sophie Mutter i jej została
zadedykowana. To utwór będący z jednej strony świadectwem fascynacji kompozytora kunsztem interpretacyjnym wybitnej skrzypaczki, z drugiej przyjaźni wyrażonej muzyką. To dla niej kompozytor stworzył także Koncert skrzypcowy Metamorfozy, Duo concertante, La Follia.
JAKUB JAKOWICZ
Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca — Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również
ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza
Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. W 1998 na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orki-estrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musi-cale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filhar-monią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Torte-lier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Kirill Karabits, Michail Jurowski, Marc Minkowski, Stefan Solyom. W latach 2009 oraz 2011 na zaproszenie Antoniego Wita artysta brał udział jako solista w tournée Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii.
Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, or-ganizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji Polsko-Japońskiej dla najlepiej zapowiadające-go się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu Polityki za rok 2003. W 2007 otrzymał nagrodę Orfeusz podczas Festiwalu Warszawska Jesień, zaś w 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia Urodzin Kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), dzięki uprzejmości Jerzy Semkow Founda-tion.

FESTIWAL EMANACJE 2020 - RECITAL MISTRZOWSKI
ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK
Pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (2015). W swoim dorobku ma także nagrody i wyróżnienia konkursów takich, jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2013), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2012) i innych.
Solo i kameralnie występował w większości krajów Europy, współpracując z wieloma spośród najwybitniejszych polskich instrumentalistów. W 2014 zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie; towarzyszyły mu również Polska Orkiestra Młodzieżowa im. Witolda Lutosławskiego, szwajcarska orkiestra młodzieżowa Il Mosaico, orkiestra Filharmoni Świętokrzyskiej i Filharmoni Rzeszowskiej, Orkiestra Symfoniczna UMFC. Współpracował z dyrygentami, takimi jak: Michał Klauza, Wojciech Rodek, Monika Wolińska, Adrian Varela, Hermann Ostendarp. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także zrealizowaną z zespołem Aperto Trio płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika. W 2019 nakładem Orphee Classics ukazały się dwa kolejne jego albumy: zrealizowana wspólnie z Joanną Freszel płyta Śpiewnik Polski, będąca panoramą polskiej pieśni XX i XXI wieku oraz nagrana wspólnie ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską płyta z dziełami na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
W ramach własnej działalności pedagogicznej prowadził warsztaty muzyki kameralnej m.in. w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) oraz w Eesti Muusika-ja Teatriakademia w Tallinie (Estonia), współpracował również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prow-adząc kursy kameralistyki w ramach Warsztatów Muzyki Kameralnej organizowanych przez Fundusz dla najwybitniejszych uczniów polskich szkół muzycznych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.