oazy-wolnosci-niezalezny-ruch-wystawienniczy-w-latach-80

Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80

To wystawa o tych, którzy zwrócili się do wiary i nadziei, by w czasach ciemnych nie tyle przetrwać, co żyć. To wystawa o Kościele jako przestrzeni wolności. 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności.

Wystawa, usytuowana w ruinach gliwickiego Teatru Victoria, ukazuje szeroką panoramę niezależnej twórczości lat 80., która dzisiaj, z perspektywy paru dziesięcioleci, stanowi jeden z fundamentów oryginalności współczesnej sztuki polskiej. Prezentujemy twórczość artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u. Bojkotując państwowe instytucje kultury plastycy szukali alternatywnych miejsc wystawienniczych, w których można było manifestować niezależną postawę polityczną i artystyczną. Takimi „oazami wolności” były prywatne pracownie, mieszkania, a przede wszystkim kościoły.

Pretekstem do pokazania tej wystawy jest przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz trwające od 2018 roku obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kontekście tych jubileuszy, ekspozycja „Oazy wolności…” prezentuje 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności.

Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Boruta, malarz i filozof.

Wystawa dostępna dla publiczności od 23 czerwca do 4 października 2020 r.

Miejsce: Ruiny Teatru Victoria, aleja Przyjaźni 18, 44-100 Gliwice

Aldona Mickiewicz

Aldona Mickiewicz "Wybebeszona" 1987 r., olej na płótnie 85x135 cm

link: muzeum.gliwice.pl/pl/wystawa/oazy-wolnosci-niezalezny-ruch-wystawienniczy-w-latach-80

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE