namietnosci-intrygi-i-humor--w-wiosennym-repertuarze-opery-slaskiej

Namiętności, intrygi i humor – w wiosennym repertuarze Opery Śląskiej

Dramat władzy i miłości oraz emocje uwolnione w tańcu. To wszystko zobaczymy na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu już w marcu i kwietniu. W repertuarze m.in. dwa wznowienia, gala baletowa i spektakle w ramach Fryderyk Festiwal 2020.

Marzec na deskach Opery Śląskiej rozpocznie się prezentacją jednej z najpopularniejszych oper na świecie. Przejmująca muzyka, wielka miłość, tragiczne poświęcenie i krwawa zbrodnia… Tosca Giacomo Pucciniego na scenie 1 marca.

Siódmego, ósmego i dziewiątego marca wystawione zostaną trzy spektakle : baletowy, operetka i opera buffa w ramach Fryderyk Festiwal 2020.
Siódmego marca - Don Kichot Ludwiga A. Minkusa ( inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński). Balet inspirowany jest legendarną powieścią Miguela Cervantesa.
W Dzień Kobiet, 8 marca, na deskach Opery Śląskiej, wystawiona zostanie operetka Zemsta nietoperza Johanna Straussa syna. Operetkę wyreżyserował i opracował choreografię Henryk Konwiński.
Natomiast 9 marca, melomani będą bawić się na operze buffa Napój miłosny Gaetano Donizettiego pod kierownictwem muzycznym Francka Chastrusse Colombiera i w reżyserii Karoliny Sofulak. Spektakl miał premierę w grudniu 2019 roku.

W marcu będzie też okazja, aby zobaczyć kolejne dzieło Donizettiego, w zupełnie innej stylizacji i o wyjątkowo dramatycznym wydźwięku. Łucja z Lammermoor (Lucia di Lammermoor) to opera seria w 2 aktach, do której libretto napisał Salvatore Cammarano, a inspiracją było romantyczne dzieło Narzeczona z Lammermoor sir Waltera Scotta. Wznowienie sceniczne w Operze Śląskiej odbędzie się 20 marca ( w oparciu o premierę z 26 marca 2008 r.). Kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier, a reżyseruje Bert Bijnen. Spektakl będzie można zobaczyć także 22, 29 i 31 marca (Teatr Śląski).

Miłość, zazdrość, zdrada i zemsta – to uczucia, które dramatycznie zmieniają życie bohaterów dwóch jednoaktówek baletowych Szeherezady/Medei N. Rimskiego-Korsakowa/S. Barbera. Robert Bondara (reżyseria i choreografia) w swojej wersji wyzbywa się orientalizmu i baśniowości. Akcja toczy się w domach współczesnych rodzin. Obserwujemy skomplikowane relacje młodych ludzi, to, jak nie potrafią sobie radzić z emocjami, ich niepewność w wyborach, brak partnerstwa i zaufania, zazdrość i kompleksy. Reżyser położył nacisk na eksponowanie psychologicznej głębi postaci. Spektakl w repertuarze zaplanowano na 28 marca.

Don Carlos Giuseppe Verdiego to opera, której wznowienie sceniczne zobaczymy
25 kwietnia.
Bohater tytułowy - Don Carlos, książę Asturii, syn hiszpańskiego króla Filipa II, panującego w drugiej połowie XVI wieku. Historyczne wydarzenia są tu jednak jedynie luźno potraktowaną inspiracją, a sam bohater opery odbiega swoim wizerunkiem od prawdziwej postaci. Wznowienie (w oparciu o premierę z 11 maja 2011 roku) w repertuarze także 26 i 28 kwietnia (Teatr Śląski).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, 29 kwietnia odbędzie się Gala baletowa Barwy tańca. W pierwszej części zaprezentowane zostaną fragmenty baletowe ze spektakli, które gościły na deskach Opery Śląskiej od początku jej istnienia (czyli przez 75 lat), część druga to nowy utwór, którego choreografię opracowuje Jacek Tyski.

"Zemsta nietoperza", mat. prasowe

Pełen repertuar na stronie:  opera-slaska.pl/

Marzec – opera-slaska.pl/repertuar/category/0/Wszystkie/month/2020-03 
Kwiecień - opera-slaska.pl/repertuar/category/0/Wszystkie/month/2020-04

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE