mozart-elgar-koncert-symfoniczny

MOZART | ELGAR – koncert symfoniczny

Wystąpią Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze oraz soliści: Katarzyna Budnik (altówka) i Maria Machowska (skrzypce).

Wieczór rozpocznie żywiołowa Uwertura do opery Così fan tutte, stanowiącej wspaniałe podsumowanie komediowej twórczości Mozarta i szerzej – jego afirmatywnego, pełnego radości stosunku do świata i ludzi.

Jako drugi utwór tego kompozytora zabrzmi Sinfonia concertante na skrzypce i altówkę, która powstała pod koniec młodzieńczego, salzburskiego okresu jego działalności, opromienionego już europejską sławą. Sam tytuł wskazuje na gatunek łączący cechy symfonii i koncertu, tu jednak z przewagą elementów tego drugiego. Dwa instrumenty żywo ze sobą dialogują, a całe dzieło przepełnia nastrój pogody i beztroski.

Koncert zakończą Wariacje Enigma Edwarda Elgara. Za podstawę tego cyklu posłużył temat-zagadka: według autora jest on jedynie kontrapunktem do pewnej bardzo znanej melodii, która sama pozostaje jednak utajona, a poszczególne ogniwa kodują inicjałami postacie z grona znajomych, kreśląc ich symboliczne, dźwiękowe portrety. Oryginalna i atrakcyjna koncepcja cyklu, jego brzmieniowa uroda i barwna orkiestracja sprawiły, że nie tylko rozsławił on nazwisko kompozytora wśród współczesnych, ale też wprowadził je na trwałe do panteonu najwybitniejszych twórców brytyjskich, a liczne jego dzieła – do kanonu orkiestrowego repertuaru.

22 lutego 2020, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

MOZART | ELGAR – koncert symfoniczny

MOZART | ELGAR – koncert symfoniczny

https://sinfoniaiuventus.pl/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE