dana-arieli-polski-fantom

Dana Arieli „Polski fantom”

Dana Arieli w projekcie Fantomy. Podróż śladami szczątków dyktatury dokumentuje pozostałości po upadłych reżimach. W Bibliotece MOCAK-u od 27 czerwca można zobaczyć zdjęcia z cyklu Polski fantom.

Wystawa składa się z pięciu części (Warszawa, Nowa Huta, Kraków, Auschwitz, Kielce). Współcześnie wykonane zdjęcia dotyczą obiektów i miejsc związanych z okresem II wojny światowej i PRL.

Arieli posługuje się pojęciem fantomu, rozumianego jako odczuwanie bólu w amputowanej kończynie. W swoich pracach stara się uchwycić ślady systemów, które nadal są źródłem dyskomfortu. Jednocześnie wskazuje na ludzką bezsilność wobec wyzwań etycznych związanych z zagrożeniami dla wolności człowieka w systemach totalitarnych.
Artystka pyta o świadomość istnienia pozostałości po upadłych dyktaturach w obszarze kultury wizualnej, a także o to, jak przestrzeń stworzona w czasach reżimu oddziałuje po zmianie politycznej.
W projekt angażowani są odbiorcy, którzy dzięki możliwości komentowania prac na stronie internetowej przyczyniają się do przepracowywania trudnej przeszłości. Widzowie mogą zabrać do domu komentarze towarzyszące prezentowanym na wystawie fotografiom, jak również napisać własne w czytelni.

Kurator: Marlena Nikody
Wernisaż: 27.6.2019, godz. 18
Czas trwania wystawy: 28.6–31.8.2019
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u

Dana Arieli, Warszawa, z cyklu <i>Phantom Project </i>(2009–), 2015, fotografia cyfrowa, 50 × 75 cm, courtesy D. Arieli http://phantoms.photography

Dana Arieli, Warszawa, z cyklu Phantom Project (2009–), 2015, fotografia cyfrowa, 50 × 75 cm, courtesy D. Arieli http://phantoms.photography

 www.mocak.pl/polski-fantom

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE