Patronaty TVP Kultura

39. Tarnowska Nagroda Filmowa – Filmy konkursowe
Te filmy powalczą o statuetkę „Maszkarona”. Przed nami 14 wyjątkowych projekcji w kinie Marzenie „Zakochani czekają na maj” – śpiewała Irena Jarocka, która poza byciem wybitną piosenkarką, bywała również aktorką, kolekcjonującą występy u takich tuzów polskiego kina, jak: Jerzy Gruza, Janusz Majewski czy Feliks Falk. W Tarnowie zakochani też czekają na maj z niecierpliwiej niż w innych miastach. Zakochani w kinie, rzecz jasna. To właśnie pod koniec najpiękniejszego wiosennego miesiąca rozpoczyna się prawdziwe święto, którego celebracja odbywa się przed srebrnym ekranem. Mowa oczywiście o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, ciągle jeszcze trzydziestoletniej. Znamy już wszystkie filmy, które powalczą o laury w Konkursie Głównym podczas 39. odsłony festiwalu. W tym roku będzie ich nieco więcej niż ostatnio!

Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze — interdyscyplinarny projekt w Pawilonie Polskim w Wenecji
Wystawa Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze prezentowana w Pawilonie Polskim w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji nawiązuje do tradycji traktowania architektury jako schronienia przed zagrożeniami, w tym żywiołami, katastrofami, wojnami. Autorzy projektu zastanawiają się, czy architektura ma odpowiednie narzędzia do budowania bezpiecznej rzeczywistości. W tym celu przywołują zarówno techniczne, jak i zakorzenione w kulturze praktyki zapewniające ludziom poczucie sprawczości wobec niebezpieczeństw. Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez interdyscyplinarny zespół — architekta Macieja Siudę, artystów Krzysztofa Maniaka i Katarzynę Przezwańską oraz historyczkę architektury Aleksandrę Kędziorek.

Sekcja Rapu – „Mój Dom”
Sekcja Rapu powraca z nowym, bezkompromisowym singlem „Mój Dom” – który łączy prawdę tekstu z siłą żywego grania! Nośny, koncertowy refren plus szczere zwrotki, w których słychać więcej życia niż kalkulacji, dają emocjonalną mieszankę rapu z rockiem – brudną, surową, a przy tym cholernie autentyczną

Tansman | Bach | Honegger Koncert symfoniczny
24 maja 2025, godz. 19.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Program majowego koncertu jest barwny i urozmaicony – dwa utwory koncertowe pozwolą zaprezentować wirtuozerię i brzmieniowe piękno dwóch instrumentalnych par: skrzypiec oraz instrumentów stroikowych, oboju i klarnetu. Budzący podziw i zachwyt swą ogromną wrażliwością muzyczną legendarny nestor polskich wiolinistów Krzysztof Jakowicz wystąpi w arcydziele Bacha ze skrzypaczką młodego pokolenia Kornelią Figielską, koncertmistrzynią naszej Orkiestry. Jej znakomici muzycy, Agata Bała i Bolesław Twardziak zaprezentują się w utworze Tansmana.

40. edycja Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Kluczborku.
Z wielką radością przekazujemy szczegółowe informacje dotyczące 40. Jubileuszowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, które w 2025 roku będą obchodziły swoje 40-lecie. To wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu dla Kluczborka i regionu, łączące muzykę klasyczną z unikalnym dziedzictwem historycznym miasta.

Soundtrack of Zen
Koncert pod hasłem Soundtrack of Zen to nie tylko kolejna odsłona serii koncertów Sinfonietty Cracovii łączących muzykę filmową z autonomiczną, lecz także propozycja spojrzenia na muzykę jako na sposób na lepsze życie.

I Sandomierski Koncert Chopinowski – „Sandomierskie Lato w Nohant" - uroczyste podsumowanie wystawy czasowej: „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”
W związku z dobiegającą powoli do końca wystawą czasową „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na niezwykłe wydarzenie I Sandomierski Koncert Chopinowski – „Sandomierskie Lato w Nohant", będące uroczystym podsumowaniem tej wystawy. Wydarzenie odbędzie się 10 maja 2025 r. (sobota) o godz. 18.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.
POLECAMY NA VOD


Informacje kulturalne, 23.04.2025

