Jarosława Kiliana. Komedia inspirowana jest baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana. Reżyseruje Jarosław Kilian, autorką scenografii i lalek jest Julia Skrzynecka, muzykę skomponował Grzegorz Turnau.
Ptak Zielonopióry pokazywany jest w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.
Data premiery: 11 kwietnia 2019
Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia. Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości…
Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłuży Jarosławowi Kilianowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!
Przedstawienie jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.
Reżyser o spektaklu:
Baśnie włoskie są ulubioną książką mojego dzieciństwa. „Czarownik o ciele bez duszy”, „Królewicz kanarkiem”, „Pierzasty potwór”, „Pietruszka”, a przede wszystkim „Ptak Zielonopióry” − historie spisane przez Itala Calvina należały do tych, do których wciąż wracałem. Dziś, po wielu latach, ponownie sięgam po opowieść o ptaku zielonopiórym i realizuję ją w Teatrze Lalka. Dawną ludową baśń przywołał w XVIII wieku Carlo Gozzi pisząc i realizując z komediantami dell' arte filozoficzne fiabi teatrali. Jej motywy o poszukiwaniu cudownego ptaka znane są w kulturach innych narodów. Czerpał z nich także Bolesław Leśmian. Ptak jest historią o zdradzie, zawiści, miłości i i poszukiwaniu szczęścia. Opowiemy ją przy pomocy sycylijskich marionetek i bohaterów komedii dell' arte. Do współpracy zaprosiłem wypróbowanych przyjaciół i znakomitych artystów, przede wszystkim zespół aktorski Teatru Lalka oraz Grzegorza Turnaua, który skomponował muzykę będącą teatralnym wehikułem inscenizacji (to nasza 14 wspólna realizacja teatralna, nie licząc innych przedsięwzięć), Julię Skrzynecką, scenografkę, z którą realizowałem m.in. „Podróże Guliwera”, Rafała Budnika, który wyrzeźbił i skonstruował lalki inspirowane sycylijskim teatrem marionetek – Opera dei puppi, Aldonę Krasucką, wspaniałego pedagoga śpiewu i akompaniatora, Rafała Grząkę – mistrza akordeonu, Bartosza Blachurę – mistrza skrzypiec, Karolinę Gębską – reżysera świateł. Zapraszamy! Con amore i con fuoco!
Jarosław Kilian

Data premiery: 11 kwietnia 2019