festiwal-organy-plus-2018-jesien

Festiwal ORGANy PLUS+ 2018 JESIEŃ

Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszam, tylko z nazwy są wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia tradycji słuchania i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych. W pełnej krasie, w pełnym blasku.

We czwartek 4 października spotkamy się z jedną z najwybitniejszych badaczek twórczości organowej Bacha, a jednocześnie wybitną organistką, kompozytorem, karylionerem i improwizatorem – Pamelą Ruiter Feenstra, która specjalnie na nasz festiwal przygotowała program złożony z dzieł muzycznych Franza Tundera, którego kompozycje znajdują się w zbiorach biblioteki katedralnej w Pelplinie. To będzie z pewnością niesamowity wieczór z oryginalną muzyką, która rozbrzmiewała być może również i w Gdańsku w siedemnastym wieku.
W piątek 5 czerwca, dominować będzie muzyka Bacha. Tytuł koncertu – Bach vs. Pergolesi – zdradza jednak, że nie będzie to taki zwykły koncert, bo zaprezentujemy dzieła, które pod jego nazwiskiem sa zapisane, ale które sam Bach przepisał od innych kompozytorów, dodając tam i ówdzie trochę od siebie. Podtytuł – Mistrzowskie transkrypcje – podpowiada nam, że także i taki geniusz , jak kantor lipski posiłkował się czasami twórczością innych kompozytorów. Kantatę Tilge, Höchster, meine Sünden BWV 1083 zaprezentują nam muzycy zespołu Scepus Ensemble oraz solistki Katarzyna Wiwer i Helena Poczykowska . Przedostatni koncert przeniesie nas w regiony, których w tym roku jeszcze nie odwiedzaliśmy – do Holandii. Wystąpi dwóch artystów z Groningen – Peter Westerbrink i Jankees Braaksma, którzy zagrają na dwóch instrumentach, kojarzących się mocno z kulturą holenderską – organach i fletach prostych, zaprezentują repertuar oczywiście także holenderski. Ostatni koncert, w niedzielę 7 października przyniesie nam znowy moc premierowo wykonanej muzyki. Jan z Lublina, prawdopodobny autor wielu kompozycji, a na pewno też kopista pozostawił po sobie drugi największy zbiór muzyki na instrumenty klawiszowe w szesnastym stuleciu (po tabulaturze watykańskiej). Z tego zbioru znane i grywane bywają tańce, ale większość repertuaru stanowią utwory liturgiczne, które świadczą o wysokiej kulturze muzyki sakralnej w Polsce Jagiellonów. Wraz z Agnieszką Budzińską-Bennett, która mieszka i wykłada w szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis oraz Scholą Cantorum Katedry Muyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku spróbujemy dla Państwa odtworzyć obszerne fragmenty liturgii, jaka była wykonywana w polskich kościołach w owym czasie. Będzie to pierwsza znana mi próba przywrócenia tego dziedzictwa muzyki polskiej. Czekan na nas z pewnością dużo emocji i niespodzianek.

4.10. godz. 19.30 + Tunder
Klejnoty Tabulatury Pelplińskiej
Pamela Ruiter-Feenstra (USA) – organy
NN – Sopran

5.10. godz. 19.30 + Bach vs. Pergolesi
Mistrzowskie transkrypcje
Andrzej Szadejko – organy, dyrygent
Katarzyna Wiwer – sopran
Helena Poczykowska – sopran
Scepus Baroque

6.10. godz. 19.30 + Holandia
Na małe i duże flety
Peter Westerbrink (Holandia) – organy
Jankees Braaksma (Holandia) – flety proste

7.10. godz. 15.30 + Jan z Lublina
Muzyka liturgiczna renesansowej Polski
Andrzej Szadejko – organy
Agnieszka Budzińska-Bennett (Polska/Szwajcaria) – kantor
Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego

Foto. Beata Czerepak. Scepus Baroque

Foto. Beata Czerepak. Scepus Baroque

Więcej informacji na stronach:

//www.organyplus.com/glowna/
//www.facebook.com/ORGANy-PLUS-1080984461940014/

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE