filmy-o-muzyce-elektronicznej-w-tvp-kultura

Filmy o muzyce elektronicznej w TVP Kultura

TVP Kultura startuje z przygotowanym we współpracy z festiwalem Audioriver cyklem dokumentalnym poświęconym kulturze klubowej i muzyce elektronicznej. Pierwszy film z cyklu pt. „Witamy w latach 80. Muzyka house i wielkie imprezy” już 14 lipca o godz. 18.50 w TVP Kultura.

Plenerowe festiwale już na stałe wpisały się w wakacyjne kalendarium kulturalne. Tam spotykają się wielkie gwiazdy i utalentowani debiutanci, fani dobrej zabawy i poszukiwacze muzycznych odkryć. We współpracy z największym polskim festiwalem muzyki elektronicznej, Audioriver, którego 13. edycja odbędzie się w Płocku w dniach 27-29 lipca, TVP Kultura, która jest patronem medialnym wydarzenia, przygotowała specjalne weekendowe pasmo filmów dokumentalnych, wprowadzające widzów w świat kultury klubowej.

W cyklu filmów dokumentalnych na Antenie TVP Kultura zostaną zaprezentowane następujące tytuły:

„Witamy w latach 80. Muzyka house i wielkie imprezy”, reż. Frank Jastfelder, emisja 14 lipca, godz. 18.50.

Dokument opisuje powstawanie takich gatunków, jak house, Hi - NRG, Chicago house, acid house, italo disco i techno oraz opowieść o tym, jak podbijały one parkiety w jednym z najciekawszych okresów w historii muzyki rozrywkowej, czyli latach 80. XX wieku.

„Witamy w latach 90. Kultura Dance”, reż. Katharina Vollmeyer, Stephanie Schäfer, Frank Ilgener, Matthias Reitze, emisja 21 lipca, godz. 18.50.

To barwna filmowa podróż, która przenosi widza w sam środek tętniącej życiem dekady klubów, masowych imprez tanecznych i kształtującej się na muzyce elektronicznej subkulturze rave. Opowieść o potężnym nurcie, który zmienił kulturę taneczną oraz wielkich postaciach, które się do tego przyczyniły, np. Frankie Knuckles, nazywany ojcem chrzestnym muzyki house.

„Elektro_Sonda” reż. Tomasz Knittel, emisja 28 lipca, godz. 19.10.

Nowatorski filmowo-muzyczny projekt inspirowany telewizyjnym programem „Sonda”. Dzięki połączeniu muzyki, wirtualnej rzeczywistości z archiwalnymi fragmentami programu, filmowa muzyczna podróż jest też opowieścią o nauce, przeszłości i przyszłości. W filmie występują gwiazdy polskiej elektroniki: Kamp!, Rysy, Polpo Motel, Zamilska, Bokka, Komendarek, Wojciech Golczewski oraz JAAA!

„French Touch – francuskie elektro”, reż. Philippe Levy, Alexis Bernier, emisja 4 sierpnia, godz. 18.55.

Opowieść o latach 90., które były niezwykle płodnym okresem dla francuskiej sceny muzycznej. To wtedy światu objawiły się takie talenty, jak Zespół Air, Laurent Garnier, Cassius, Daft Punk czy Stardust. Film wzbogacony jest archiwalnymi materiałami z tamtego okresu oraz rozmowami z twórcami, producentami oraz osobami, które przyczyniły się do popularyzacji elektronicznej sceny muzycznej we Francji.

Elektro sonda from zaagencja on Vimeo.

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE