Żywe obrazy - nowa projekcja Krzysztofa Wodiczko, artysty dla którego sztuka jest sposobem praktykowania demokracji, wyrażania niezgody i przekształcania rzeczywistości.
Żywe obrazy to projekt ożywienia historycznych postaci głosami i gestami współczesnych osób. Nieruchome, portretowe przedstawienia ważnych dla historii, nauki i kultury wybitnych Polaków są animowane ruchomymi obrazami twarzy i wypowiedziami uczestników projekcji. Wizerunki uczonych, reformatorów, działaczy oświeceniowych zasłużonych dla edukacji narodowej przemawiają głosami współczesnych obywateli.
Portrety Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego i Joachima Lelewela stają się medium umożliwiającym współuczestnictwo w praktykach kulturowych i włączanie się do debat publicznych. Młodzież akademicka, działacze społeczni, mieszkańcy Warszawy z różnych środowisk i pokoleń wcielając się w podobizny wielkich przodków, dzielą się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat bieżącej współczesności.
* Publikowane zdjęcia przedstawiają kadry z projekcji na fotokopię jednego z czterech obrazów - Jan Chrzciciel Lampi, "Portret Stanisława Małachowskiego" (1788-1789), depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie, © fot. Piotr Ligier / Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa czynna: od 8 grudnia do 23 grudnia 2017 i od 3 stycznia do 13 stycznia 2018, od wtorku do soboty, w godz. 12 - 19
Fundacja Profile
Ul. Fracniszkańska 6
00-214 Warszawa
profile@fundacjaprofile.pl
Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa
Patroni medialni: TVP Kultura, RDC, Czas Kultury, SZIM, Artinfo.pl, Le Monde Diplomatique - edycja polska

Krzysztof Wodiczko ŻYWE OBRAZY