16 listopada, w Żydowskim Instytucie Historycznym zostanie otwarta wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”. Jest to najważniejsza część programu Oneg Szabat, którego celem jest udostępnienie i upowszechnienie wiedzy o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy.
Wystawa przedstawia grupę Oneg Szabat - twórców Archiwum, opowiada o ich kulturowym oporze wobec nazistów i znaczeniu zebranych przez konspiratorów dokumentów w trakcie procesów powojennych. Na wystawie, po raz pierwszy będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty Archiwum – świadectwa Zagłady, które członkowie grupy, w czasie wojny zakopali w piwnicach getta. Kuratorem wystawy jest historyk i Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego - prof. Paweł Śpiewak.
Wybór dokumentów i przestrzeń wystawy inspirują widza, do odbycia emocjonalnej podróży i zmierzenia się z historią opisaną przez jej bezpośrednich świadków.
Całość projektu uderza swoim minimalizmem, oszczędnością środków i wyciszoną kolorystyką: szarością, czernią i złamaną bielą.
Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” pozwala na spojrzenie z perspektywy ofiar na tygodnie, godziny przed śmiercią i zrozumienie losu polskich Żydów. Unikatowe świadectwo po raz pierwszy od zakończenia wojny ujrzy teraz światło dzienne.
Gdzie: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa.
Kiedy: Początek wystawy stałej: 16 listopada 2017. Do 7 grudnia wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu w Żydowskim Instytucie Historycznym
www.onegszabat.org
www.jhi.pl
www.facebook.com/OnegSzabat/
www.facebook.com/events/520130454986833/