Muzeum Architektury otwiera w listopadzie wystawę Bohdana Lacherta – jednego z najwybitniejszych polskich architektów awangardowych i współtwórcy grupy modernistów Praesens.
Bohdan Lachert był architektem i teoretykiem architektury, partnerem Józefa Szanajcy w spółce „Lachert & Szanajca”. Był także współtwórcą grupy modernistów Praesens, wyznaczającej kierunki artystycznych poszukiwań rodzimej awangardy. Po wojnie opracował koncepcję budowy na gruzach warszawskiego getta osiedla Muranów Południowy. Promował też budownictwo eksperymentalne z gruzobetonu, którego przykładem jest m.in. gmach PKO przy ulicy Marszałkowskiej 124 w Warszawie.
Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest próbą jak najszerszego ukazania wielowątkowych dokonań artystycznych Bohdana Lacherta. Wykorzystano nieznane dotychczas projekty, rysunki, zdjęcia i filmy archiwalne, które pozwoliły na zaprezentowanie nie tylko jego dorobku z okresu międzywojennego, lecz także twórczości powojennej, która – za wyjątkiem osiedla Muranów Południowy – jest znacznie mniej znana. Lachert przez całe życie pozostał wierny artystycznym założeniom awangardowy i konsekwentnie realizował idee modernizmu.
Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert
wernisaż w czwartek 23 listopada 2017 roku o godzinie 18.00
23.11.2017 – 02.04.2018
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Bohdan Lachert, Projekt domu architekta na skarpie, projekt dyplomowy, 1926