Już 19 września odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Węgierskich Honwedów, którzy udzielali pomocy i wsparcia uczestnikom Powstania Warszawskiego 1944. Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Na początku sierpnia 1944 r., w chwili wybuchu powstania warszawskiego, w obwodzie warszawskim Armii Krajowej znajdowało się około 40 tys. węgierskich żołnierzy. Chociaż ponieśli znaczące straty w walkach z Armią Czerwoną, Niemcy chcieli wykorzystać Węgrów do tłumienia powstania. Oni jednak powołując się na to, że Węgry bezstronnie podchodzą do wojny niemiecko-polskiej, nie zgodzili się walczyć z Polakami. Efektem tego było umieszczenie ich na obrzeżach miasta, aby kontrolowali drogi prowadzące do Warszawy. Dzięki temu Węgrzy mieli szansę pomagać Polakom. Przekazywali powstańcom broń, materiały wybuchowe, amunicję, środki opatrunkowe i leki, przepuszczali ich przez swoje linie, ostrzegali przed niemieckimi akcjami, a wielu honwedów nawet się do nich przyłączyło.
Madziarscy żołnierze wspierali także cywilów – zapewniali im żywność i ochronę przed niemieckimi atakami. Powracający do ojczyzny Węgrzy uratowali życie blisko pięciuset Polakom z Warszawy dzięki przebraniu ich w węgierskie mundury.
Pomnik będzie wyrazem pamięci i wdzięczności Polaków wobec węgierskich przyjaciół, którzy podczas powstania zdecydowali się wesprzeć walczącą Warszawę. Uroczystość odbędzie się dnia 19 września o godzinie. 11.00 przed gmachem Sejmu RP na skwerze przy ul. Matejki w Warszawie (w pobliżu pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy AK).

Odsłonięcie pomnika węgierskich bohaterów w Warszawie