W tym roku szczególna, bo jubileuszowa 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przybliża ideę „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Ta myśl przewodnia koresponduje z kampanią społeczną „Krajobraz mojego miasta” Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W tegorocznej edycji w całej Polsce odbędzie się 1200 wydarzeń edukacyjnych zachęcających do poznawania lokalnego dziedzictwa!
Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. W tym roku kładziemy szczególny nacisk na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”. Poprzez imprezy edukacyjne pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy uświadamiać, jak ważne jest dziedzictwo dla naszej tożsamości oraz jak wpływa ono na otaczający nas krajobraz kulturowy – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta” prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa to projekt zachęcający do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich miast. Jego celem jest kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską. Centralnym punktem kampanii jest film, który diagnozuje najpowszechniejsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić, a więc jak efektywnie ograniczać reklamowy chaos, dbać o miejską zieleń, w tym zabytkową, czy jak chronić dziedzictwo oraz miejsca pamięci. Tegoroczna edycja EDD realizuje idee kampanii dzięki przybliżaniu mieszkańcom polskich miast i miejscowości wartości lokalnego dziedzictwa i jego związków z krajobrazem.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017