W sobotę 15 lipca Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na kolejne wydarzenia związane z obchodami jubileuszu 40 - lecia swojej działalności. Wydarzenia te, przygotowane we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, są częścią Tatrzańskich Muzealiów 2017.
Wystawa "POLSKIE DAVOS" jest częścią projektu Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna, a jednocześnie prologiem zbliżającego się festiwalu 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, który odbywać się będzie w Zakopanem w dniach
22 lipca - 4 sierpnia 2017.
Osią tematyczną jubileuszowego festiwalu są związki sztuki i medycyny.
Karol Szymanowski - największy polski kompozytor I połowy XX wieku - od wczesnego dzieciństwa zmagał się z gruźlicą. Walkę z chorobą przegrał w wieku 55 lat.
W latach 1930-35 mieszkał na stałe w Zakopanem w willi Atma przy ul. Kasprusie.
Po wystawie poświęconej historii leczenia gruźlicy w Zakopanem, lekarzom, kuracjuszom, sposobom uzdrawiania oprowadzać będzie Kuba Szpilka - ekspert i jeden z jej twórców. Zakopane pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku było jednym z wiodących ośrodków walki gruźlicą, która przywiodła pod Tatry wielu znakomitych ludzi mających ogromny wkład w urbanistyczny kształt miasta, a także wpływających na jego architekturę oraz na przemiany społeczne.
Koncert zespołu Trebunie-Tutki zatytułowany "Tatrzańskie Inspiracje" jest głównym punktem programu Tatrzańskich Muzealiów 2017. Klimatyczna muzyka przeniesie słuchaczy do źródeł tradycji góralskiej, która była inspiracją Karola Szymanowskiego w ostatnim okresie jego twórczości. We wspomnieniach pojawią się, między innymi, postacie związane z Muzeum Tatrzańskim - Tytus Chałubiński, Juliusz Zborowski.
Koncert jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Roku Karola Szymanowskiego.
Współpraca: Muzeum Tatrzańskie, fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Mecenas: Polskie Koleje Linowe S.A.

POLSKIE DAVOS
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE "POLSKIE DAVOS"
15 lipca (sobota) godz. 12.00
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b
KONCERT ZESPOŁU TREBUNIE-TUTKI
15 lipca (sobota) godz. 20.00
Scena plenerowa przy Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25