15 października już po raz czwarty wręczono Nagrodę im. Barbary Skargi. Otrzymał ją Michał Herer, autor eseju "Pochwała przyjaźni".
Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu: „Jury doceniło wagę podjętego przez autora tematu w kontekście aktualnych dyskusji filozoficznych, ale także ogólnospołecznych, oraz pewnego rodzaju odwagę, która pozwoliła mu odwołać się, w związku z konkursowym pytaniem o możliwość pomyślenia wspólnoty, do klasycznego, wręcz starożytnego problemu przyjaźni”.
Do finału Konkursu zakwalifikowali się także:
- Joanna Bednarek, autorka eseju „Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta”
- Jacek Dobrowolski, autor eseju „Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata nowoczesnego”
- Michał Krzykawski, autor eseju „Inne i wspólne. Trzydzieści pięć lat francuskiej filozofii”
- Krzysztof Pacewicz, autor eseju „Fluks. Wspólnota płynów ustrojowych”.
Ideą Konkursu organizowanego przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi jest doprowadzenie do konfrontacji stanowisk, umożliwienie zderzenia postaw i sposobów myślenia, które nie jest ograniczone do kręgów akademickich.
Polityka, sztuka, religia, nauka, przyroda, umysł, historia - to krąg zagadnień, z którego organizatorzy co roku wybierają nowy temat, a uczestnicy starają się go rozwinąć w swoich esejach.