Festiwal sztuki cyfrowej Patchlab, który będzie trwał w Krakowie od 11 do 16 października, łączy interdyscyplinarną twórczość cyfrową tworzoną na styku humanistyki, nowych technologii i kreatywnego programowania. Tegoroczna edycja skupia się na relacji człowiek-maszyna, szczególnie tej istniejącej w nowej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości (VR), a także zagadnieniu prywatności i bezpieczeństwa w sieci.
Interaktywne instalacje, prace tworzone w wirtualnej rzeczywistości, interdyscyplinarne spektakle, audiowizualne performance'y, live-acty, noce AV, ale również warsztaty dla wszystkich, którzy chcą nie tylko poznać możliwości narzędzi cyfrowych, ale i być świadomymi użytkownikami sieci to znak rozpoznawczy tego festiwalu. Od pięciu lat festiwal zaprasza uznanych na świecie artystów z Polski i za granicy, którzy w swoich pracach łączą świat rzeczywisty z cyfrowym. W tym roku swoje prace zaprezentuje 25 artystów.
Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest międzynarodowa konferencja organizowana we współpracy z ASP w Krakowie nt. aktualnego stanu badań nad nowymi zjawiskami zachodzącymi w sztuce, technologii i designie w dobie post-cyfrowej, a także zagadnieniu projektowania wirtualnej rzeczywistości.
W programie festiwalu również pokaz prac wyselekcjonowanych i nagrodzonych podczas madryckiego przeglądu eksperymentalnych form audiowizualnych Madatac.
Całość zwieńczą AV Noce z selekcją polskich i berlińskich producentów muzyki elektronicznej i wizualizacjami tworzonymi na żywo przez czołówkę VJi z Węgier, Austrii, UK.

5. międzynarodowy festiwal sztuki cyfrowej Patchlab Kraków – 11-16.10.2016