Madziarska puszta, rozległa równina przecięta wstęgą rzeki Hortobágy, zachwyci nas wyjątkową przyrodą i pasterskimi tradycjami ludowymi na wystawie pt. “Puszta - węgierski bezkres”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 6 września 2016 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ulicy Kredytowej 1 o godzinie 17.00.
Puszta Hortobágy, kraina położona na północnym wschodzie Węgier, to największy w Środkowej Europie obszar stepu trawiastego. W 1999 roku teren został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie tylko ze względu na niezwykły folklor jej mieszkańców związanych z tradycyjnym pasterstwem, ale także na przepastne łąki stanowiące raj dla rzadkich ptaków.
Puszta jest ważnym elementem kultury – inspiracją dla poetów i pisarzy, a także malarzy i filmowców. W świadomości Węgrów jest ona nie tylko miejscem wybranym przez pierwotnych Madziarów na ojczyznę, lecz stanowi odzwierciedlenie charakterystycznych cech narodowych.
Na wystawie będzie można obejrzeć liczne fotografie przedstawiające pasterzy i przyrodę węgierską, jak również eksponaty dotyczące życia na stepie. Ekspozycja prezentująca tę wspaniałą krainę jest efektem współpracy węgierskich i polskich muzeów.

Wystawa o węgierskich bezkresach
Wystawa, którą będzie można oglądać do 27 września, została zorganizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. O innych planowanych wydarzeniach można przeczytać na www.kulturawegierska.pl